W połowie czerwca odbędzie się wyjątkowe lekkoatletyczne wydarzenie. Gwiazdy wielkiego formatu przyjadą do Bydgoszczy na pierwszy Memoriał na cześć Ireny Szewińskiej – siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej i honorowej obywatelki Bydgoszczy. Zapraszamy 12 czerwca na stadion Zawiszy.

12 czerwca 2019 roku w naszym mieście odbędzie się po raz pierwszy memoriał lekkoatletyczny na cześć znakomitej lekkoatletki Ireny Szewińskiej, która była siedmiokrotną medalistką igrzysk olimpijskich (3 złote medale, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotną medalistką mistrzostw Europy. Należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich. Polska lekkoatletka specjalizowała się w biegach sprinterskich (100, 200 i 400m) oraz skoku w dal oraz w biegach sztafetowych 4x100m i 4x400m. 

Na dzisiejszej (17 kwietnia) konferencji prasowej mąż Pani Ireny, Janusz Szewiński wyraził ogromną radość z organizacji memoriału na cześć zmarłej małżonki właśnie w Bydgoszczy. Irena była bardzo związana z Bydgoszczą, bardzo często odwiedzała to miasto – dodał. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, którzy zapowiedzieli, że do Bydgoszczy przyjadą najlepsi polscy lekkoatleci, w tym medaliści ostatnich Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow. Konkurencje jakie zobaczymy na Memoriale to 100m, 400 m, 800 m i 100 m przez płotki kobiet oraz 100 m, 400 m, 800 m, 110 m przez płotki, 3000 m z przeszkodami, skok w dal, pchnięcie kulą i rzut młotem mężczyzn.

Prezydent Rafał Bruski na konferencji prasowej zapowiedział, że poprzez organizację nowej imprezy sportowej chcemy wspólnie uczcić pamięć wielkiej honorowej obywatelki naszego miasta Ireny Szewińskiej. Podziękował także mężowi Pani Ireny, Januszowi Szewińskiemu za poparcie tej inicjatywy.
Przypomnijmy, że Irena Szewińska wielokrotnie odwiedzała nasze miasto jako prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 2005 roku została honorowym obywatelem Bydgoszczy, a dwa lata później znalazła się w gronie pierwszych pięciu osób, których autografy zostały odsłonięte na ul. Długiej.

Memoriał Ireny Szewińskiej – 12 czerwca 2019 r. – stadion Zawiszy

Dzień wcześniej, 11 czerwca 2019 roku sportowa zapowiedź memoriału - Zawody Tyczka na Wyspie, czyli konkurs skoku o tyczce, który odbędzie się w sercu Bydgoszczy, na Wyspie Młyńskiej. Jednym z uczestników będzie bydgoski lekkoatleta Paweł Wojciechowski.