To już czwarta edycja Enea Bydgoszcz Triathlon, która w tym roku odbędzie się 7 i 8 lipca. W zawodach weźmie udział rekordowa liczba ponad 4000 zawodników: triathlonistów, biegaczy oraz uczestników zawodów dla dzieci.

Enea Bydgoszcz Triathlon będzie w tym roku prawdopodobnie największą imprezą triathlonową w Polsce. Wszystko za sprawą tysięcy zawodników, którzy będą rywalizować na różnych dystansach.

Zawody odbywają się w samym centrum miasta, a szybkie i widowiskowe trasy przyciągają z roku na rok coraz więcej uczestników i kibiców. 7 i 8 lipca 2018 profesjonaliści i amatorzy wystartują w zawodach, które tradycyjnie odbędą się w samym centrum Bydgoszczy.

Zmagania odbędą się na dwóch dystansach:
1/8, dystans super krótki (475 m pływania/22 km jazdy rowerem /5,5 km biegu),
1/4, dystans krótki (950 m pływania/44 km jazdy rowerem /10,8 km biegu).
Od tego roku uczestnicy mogą zmierzyć się także z nowym dystansem (1/2 – 1900m pływania, 90km roweru i 21km biegu).

Oprócz rywalizacji indywidualnej, organizatorzy przygotowali także rywalizację sztafet i drużyn oraz Międzynarodowe Mistrzostwa Lekarzy i Prawników, a także Mistrzostwa Polski osób niewidomych i niedowidzących oraz Quadrathlon.
Nowością w tegorocznej edycji wydarzenia są zawody dla dzieci: Dadelo Tri-Fun, w których weźmie udział blisko 300 najmłodszych.

Nowości dla zawodników
W związku z dbałością o rywalizację fair play organizatorzy wprowadzają nowość na skalę światową - drony sędziowskie na etapie kolarskim.

Całość przebiegu rywalizacji będzie transmitowana w Internecie oraz w kanale sportowym sieci Vectra. Wyniki on-line (umożliwiające bieżące śledzenie postępów każdego zawodnika) będą zaś dostępne na stronie zawodów

W związku z dużym zainteresowaniem organizatorzy dodali dodatkowe 30 miejsc na dystansach 1/4 i 1/8. Rejestracja będzie otwarta dzisiaj (18 czerwaca) od godziny 18:00.

W związku z wprowadzeniem dodatkowego dystansu, organizatorzy przygotowali strefy zmian w dwóch halach: Łuczniczce i Artego Arenie. W związku z tym strefa targowa i gastronomiczna zostanie przeniesiona w okolice nowo wybudowanej hali lodowiska Torbyd.

Aby dodatkowo przyśpieszyć rywalizację, organizatorzy wprowadzili zmiany do etapu kolarskiego zawodów. Zniknie podjazd pod ul. Jana Pawła, który zostanie zastąpiony dłuższą jazdą ul. Nowotoruńską (aż do miejscowości Wypaleniska), co znacznie zwiększy średnie prędkości uzyskiwane przez zawodników.

Enea Bieg Nocny i akcja charytatywna
Enea Bydgoszcz Triathlon to wydarzenie o charakterze społecznym. Już podczas zapisów uczestnicy przekazali ponad 15 000 zł na trzy organizacje pożytku publicznego.
W nocy z 7 na 8 lipca odbędzie się wyjątkowy, Enea Bieg Nocny z dziesiątkami atrakcji świetlnych w centrum Bydgoszczy. Do każdej opłaty wpisowej (20zł) Fundacja Enea dokłada 10 zł, a cała kwota zostanie  przekazana dla Fundacji Wiatrak, która działa na rzecz dzieci i młodzieży, a szczególną troską obejmuje osoby niepełnosprawne i potrzebujące.
Trasa biegu będzie liczyć 5300 metrów i będzie wiodła bulwarami oraz uliczkami Starego Miasta. Każdy z uczestników pokonujących trasę otrzyma medal na mecie, a przy tym aktywnie wesprze zbiórkę na cel charytatywny.
Obowiązuje limit 500 uczestników, a zapisy na Enea Bieg Nocny zostaną uruchomione już dzisiaj (18 czerwca) o godzinie 18:00.

Strefa Zdrowia – bezpłatne badania bez skierowań
Nowością na Enea Bydgoszcz Triathlon jest Strefa Zdrowia z dostępem do bezpłatnych badań, nie tylko dla sportowców. Ośmiu partnerów medycznych zaangażowało się w przekrojowe, nieodpłatne zbadanie wszystkich chętnych, którzy odwiedzą Strefę Zdrowia w EXPO zlokalizowanym na Hali Lodowiska Torbyd.

W strefie zdrowia będą dostępne:
- badanie EKG (pozwala określić rytm i częstość pracy serca, wielkość komór sercowych oraz wykryć ewentualne zniszczenia serca, pogrubienia jego ścian czy nieprawidłowości w ukrwieniu serca)
- pomiaru glikemii z krwi włośniczkowej
- analiza składu ciała z konsultacją dietetyczną
- konsultacja fizjoterapeutyczna
- zabiegi w kriokomorze
- badanie optyczne
- konsultacje z położną dla aktywnych sportowo mam

Tegoroczne zawody odbywają się w niedzielę niehandlową, dlatego też zapraszamy mieszkańców do przybycia na teren imprezy i aktywnego uczestnictwa w imprezach towarzyszących, którymi będą:

Food Truck Festiwal, czyli festiwal mobilnych barów i restauracji. Pojawi się na nim ponad 20 food-trucków, które będą serwować dania kuchni  z całego świata, pyszne napoje i desery.

Food Truck Festiwal będzie odbywać się na parkingu przed Lodowiskiem Torbyd od piątku 6 lipca do niedzieli 8 lipca.

Punkt Kibica z dwoma telebimami transmitującymi przebieg rywalizacji.
Strefa dziecka zapewniająca rozrywkę najmłodszym.

Impreza jest Ambasadorem Marki Aktywna Bydgoszcz - miejskiego projektu będącego częścią Strategii Rozwoju Sportu Miasta Bydgoszczy do 2030 roku w zakresie programów sektorowych w tym promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Stanowi szczególną formę wyróżnienia, wsparcia i promocji projektów, przedsięwzięć i inicjatyw o zasięgu ogólnopolskim promujących miasto Bydgoszcz poprzez sport. Umowa na finansowe wsparcie przez miasto wydarzenia Triathlon Bydgoszcz podpisana została na trzy lata (2017-2019). Poprzednie dwie edycje imprezy triathlonowej również były dotowane z budżetu Bydgoszczy.

Więcej informacji o wydarzeniu: www.BydgoszczTriathlon.pl