Maj znów będzie przebiegał pod znakiem rowerowej rywalizacji. Tym razem wezmą w niej udział dzieci i młodzież – poznaliśmy szczegóły kampanii Rowerowy Maj.

Akcja Rowerowy Maj polega ona na trwającej przez miesiąc rywalizacji przedszkolaków, uczniów i pracowników placówek oświatowych. Każda z osób, która dotrze do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najaktywniejsi uczniowie, klasy i szkoły otrzymują specjalnie przygotowane nagrody.

Sukces kampanii Rowerowy Maj w Gdańsku sprawił, że włączyły się do niej także inne miasta w Polsce. Bydgoszcz zainteresowała się akcją już w poprzednim roku – wówczas zrezygnowano z jej realizacji z powodu braku pieniędzy na nagrody oraz niedostatecznej liczby koordynatorów. W tym roku jest inaczej – na początku roku urząd miasta wyraził wstępny akces do projektu, a w lutym poinformował nas o potwierdzeniu uczestnictwa.

Szczegóły dotyczące przeprowadzenia Rowerowego Maja w Bydgoszczy przedstawili na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele urzędu miasta. Odbyła się ona przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 38 na Wyżynach. Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo – uczniowie tej placówki osiągnęli najlepszy wynik w rywalizacji szkół podczas ubiegłorocznego European Cycling Challenge.

– Kampania potrwa od 7 do 30 maja. Liczą się aktywne dojazdy do szkoły. O wyniku decyduje liczba naklejek zebranych do specjalnego dzienniczka. Najaktywniejsi uczniowie, klasy i szkoły otrzymają nagrody. W tym tygodniu naklejki zostaną dostarczone do szkół – wyjaśnia Jacek Kwaśniewski z wydziału promocji urzędu miasta. Na razie ratusz nie ujawnia, o jakie nagrody będą ubiegać się najmłodsi bydgoszczanie.

W Rowerowym Maju bierze udział wiele polskich miast – między innymi Warszawa, Lublin, Gdynia, Wrocław, Elbląg czy Tczew. Do pierwszej edycji kampanii w Bydgoszczy zgłosiło się 15 placówek oświatowych. Wicedyrektor SP 38 Anna Ozner zapowiada, że jej szkoła będzie bardzo aktywna w tegorocznej rywalizacji tak jak w ubiegłorocznym ECC.

Koordynator Rowerowego Maja w SP 38 Bartosz Budziak podkreślił, że tegoroczna akcja, w odróżnieniu od ECC, będzie bardziej masowa. Szkoła będzie nie tylko zachęcała do rywalizacji, ale również promowała bezpieczną jazdę na rowerze.

 – Będziemy mieli pogadanki na temat bezpieczeństwa – poprosiliśmy o to straż miejską. Zależy nam na tym, aby dzieci zaczęły używać kasków i odpowiednio zachowywały się podczas jazdy. Mam nadzieję, że akcja zachęci uczniów do tego, aby jeździły rowerem również po szkole, na przykład z rodzicami do Myślęcinka – mówi Budziak.

Dyrektor wydziału promocji Łukasz Krupa nie ukrywa, że Rowerowy Maj będzie też okazją do rywalizacji między miastami i liczy na aktywność szkół. Jeśli będzie ona na zadowalającym poziomie, do przyszłorocznej edycji zgłosi się więcej placówek.