Bezsenność to Twój stały wróg? Często kładziesz się do łóżka i mimo późnych godzin nocnych nie możesz zasnąć? Jeśli cierpisz z tego powodu od długiego czasu, a może od wielu lat, doskonale wiesz, jak bardzo potrafi być to frustrujące, dlatego najwyższy czas zacząć działać! Zobacz, co możesz zrobić, żeby stale wyeliminować ten problem z własnego życia! Oto 4 metody!

Przebadaj się

Pierwsze, co powinieneś zrobić to gruntownie się przebadać. Bezsenność może być wywołana przeróżnymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi i należy do nich np. stres, hałas, depresja, nerwica lub alkoholizm. Problemy z zasypianiem mogą też oznaczać zaburzenia tarczycy, niewydolność serca i wiele innych schorzeń - dlatego, zanim sięgniesz po jakiekolwiek popularne środki nasenne, przede wszystkim dopilnuj, by lekarz zlecił badania z krwi. Rozważ także wizytę u psychologa.

Zadbaj o odpowiedni odpoczynek

Choć ciężko w to uwierzyć - nadmiar obowiązków i związany z nimi stres mogą prowadzić do bezsenności. Tak samo przeciążenie bodźcami np. promieniowanie ekranów monitorów i telefonów może utrudniać zasypianie. Dbaj o wypoczynek! Najlepiej pomyśl o regeneracji na świeżym powietrzu. Jeśli w ciągu dnia długo pracujesz przy komputerze, Twój relaks powinien wyglądać inaczej. Zamiast po pracy oglądać kolejny odcinek ulubionego serialu, możesz np. poczytać książkę, wybrać się na spacer z psem lub spotkać się w parku z przyjacielem. Będąc dotlenionym, łatwiej będzie Ci zasnąć. Unikaj przed snem myśli i zadań, które Cię stresują. Powinny być to raczej aktywności, które relaksują i są dość monotonne.

Usuń garb stresu

Czy wiesz, co zrobić, by odzyskać spokój? Nie wahaj się, zrób to. Usuń ciężar, odetnij toksyczne źródła stresu. Jeśli żyjesz w napięciu nieprzerwanie od długiego czasu i niewiele z tym robisz, to niestety same spacery i czytanie książek mogą okazać się niewystarczające do odzyskania wewnętrznej równowagi i zwalczenia bezsenności. Pomyśl np. o skorzystaniu z pomocy kogoś po szkole masażu. W Bydgiszczy znajdziesz wielu specjalistów tego fachu. Na wizycie warto wspomnieć o problemie i zapytać, który masaż będzie w tym przypadku najskuteczniejszy. Oczywiście jedna taka wizyta to za mało. Postaraj także więcej się ruszać, by zmęczyć mięśnie. Możesz zapisać się np. na siłownię, taniec lub fitness. Najważniejsze, byś usunął głęboko zgromadzony stres.

Traktuj sen jak przyjemny rytuał

Postaraj kłaść się spać i wstawać zawsze o podobnej godzinie - ta zasada dotyczy również weekendów. W ten sposób nauczysz się stałego rytmu dobowego. Nie podjadaj w nocy i nie jedz też zbyt obfitej kolacji. Stwórz swojemu organizmowi jak najkorzystniejsze warunki do zaśnięcia. Musisz wiedzieć, że to właśnie określone rytuały dają Twojemu ciału sygnał np. zasłonięcie zasłon lub żaluzji, wywietrzenie sypialni, wyłączenie wszelkich dźwięków, które Cię rozpraszają czy założenie opaski na oczy do spania. Postaraj się, by czas nocnej regeneracji w łóżku kojarzył Ci się przyjemnie.