
| Źródło: materiał zewnętrzny
Jak rozpoznać i leczyć kamicę nerkową?

Podstawowe informacje o kamicy nerkowej
Jest to choroba dróg moczowych. Charakteryzuje się obecnością kamieni nerkowych (złogów), które blokują przepływ moczu. Są one zbudowane z substancji, które znajdują się w moczu. Są to: szczawian wapnia, fosforan wapnia, cystyna, kwas moczowy lub struwit. Złogi powstają u osób z zastojem moczu lub przyjmujących za małą ilość płynów.
Jakie objawy wskazują na kamicę nerkową?
Kamica nerkowa może przebiegać bez żadnych objawów. Zdarza się jednak, że kamienie nerkowe przyczyniają się do pojawienia kolki nerkowej. Ma to miejsce, gdy wzrasta ciśnienie w drogach moczowych i dochodzi do ich skurczu. Objawy, które się wówczas pojawiają to:
- ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa,
- gorączka,
- osłabienie i pogorszenie samopoczucia,
- nudności i wymioty,
- krwiomocz.
Ból przy kamicy nerkowej jest silny i często promieniuje także do pachwiny i krocza.
Diagnostyka kamicy nerkowej
Diagnostyką i leczeniem kamicy nerkowej zajmuje się urolog. Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu medycznego oraz badań diagnostycznych. Należą do nich:
- badanie ultrasonograficzne (USG),
- zdjęcie radiologiczne jamy brzusznej (RTG),
- tomografię komputerową,
- urografię (badanie RTG ze środkiem kontrastującym).
Niekiedy kamica nerkowa jest wykrywana przypadkowo podczas wykonywania badań z innego powodu (ma to miejsce u osób z małymi złogami, które nie powodują żadnych objawów).
Metody leczenia kamicy nerkowej
Istnieje kilka metod leczenia kamicy nerkowej. Do najnowocześniejszych i najmniej inwazyjnych należą:
- litotrypsja pozaustrojowa,
- nefrolitotrypsja przezskórna (PCNL),
- ureterorenoskopia (URS).
U pacjentów ze złogami o średnicy do 2,5 cm można zastosować wsteczną chirurgię śródnerkową (RIRS). Metoda polega na wprowadzeniu do nerki cienkiego endoskopu. Zlokalizowane w ten sposób kamienie nerkowe są rozbijane wiązką lasera holmowego. Cała procedura odbywa się pod kontrolą RTG. Pacjent nie odczuwa dyskomfortu, ponieważ zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.
Małe kamienie nerkowe zwykle są wydalane z dróg moczowych samoistnie. W tym przypadku nie są podejmowane żadne interwencje urologiczne. Pacjent jest zobowiązany do wypijania dużej ilości wody (nawet do 4 litrów dziennie), aby przyspieszyć ten proces. Zalecane jest także przyjmowanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych, aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości towarzyszące kolce nerkowej.
Czy kamicę nerkową można wyleczyć?
Kamicę nerkową można wyleczyć. Jednak samo usunięcie złogów z dróg moczowych nie wystarcza. Pacjent przez cały czas powinien podejmować działania profilaktyczne (odpowiednia dieta, picie dużej ilości wody, ograniczenie spożycia soli, a niekiedy też stosowanie leków). Wiele osób doświadcza ataku kolki nerkowej tylko raz w życiu.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj