Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska świętował 60. urodziny na scenie Opery Nova. Koncert był także okazją do uhonorowania całego zespołu i jego szczególnie zasłużonych członków.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska jest jednym z największych i najstarszych zespołów folklorystycznych w Województwie Kujawsko-Pomorskim. Od 1958 roku reprezentuje Miasto Bydgoszcz i region województwa kujawsko-pomorskiego podczas wielu wydarzeń, koncertów, festiwali w kraju i za granicą, będąc jednocześnie niekwestionowanym liderem spośród Kulturalnych Ambasadorów Regionu w zakresie promowania polskiej sztuki i kultury ludowej.

W imieniu prezydenta Rafała Bruskiego jego zastępczyni, Iwona Waszkiewicz  wręczyła statuetki, nagrody finansowe, a także listy gratulacyjne najbardziej zasłużonym członkom zespołu.

Zespół podczas koncertów zaprezentował wiązanki folklorystyczne z niemal wszystkich regionów etnograficznych, które posiada w repertuarze, ze szczególnym podkreślenie regionów przygotowanych w ostatnich pięciu latach działalności. Wisienką na torcie było premierowe wykonanie tańców łemkowskich, przygotowanych specjalnie z okazji jubileuszu.

Podczas koncertów nie zabrakło także kolęd i pastorałek, które wprowadziły wszystkich widzów w świąteczny, bożonarodzenowy klimat.

Celem Stowarzyszenia Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska jest podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.