Zespół Raz Dwa Trzy, Kapela ze Wsi Warszawa, Joanna Dark, a także znakomici śpiewacy operowi i jazzmani – przez całe wakacje na scenie nad Brdą brzmieć będzie muzyka. Prezentujemy program V już edycji Rzeki Muzyki.

Rzeka Muzyki to już wakacyjna bydgoska tradycja. Już po raz piąty na scenie nad Brdą mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w koncertach, które odbywać się będą w każdą niedzielę lipca i sierpnia.

Repertuar jak zawsze będzie różnorodny – od muzyki klasycznej i operowej, poprzez jazz, rock aż do bluesa i muzyki popularnej i folka.

Na pierwszy ogień pójdzie zespół, którego nikomu przedstawić nie trzeba – Raz Dwa Trzy. Formacja wystąpi przed bydgoszczanami 1 lipca. Muzycy są laureatami siedmiu Fryderyków i niezliczonej ilości nominacji do tej prestiżowej nagrody. Sympatycy, fani i wielbiciele Raz Dwa Trzy kochają Adama Nowaka i jego zespół za senne bossanowy, kojące rytmy i przede wszystkim – niezwykłe teksty.

Kolejną propozycją jest występ Kraków Street Band. To formacja, która stała się muzyczną wizytówką polskiej sceny bluesowe - jazzowej. Tworzą ją profesjonalni muzycy, działający na co dzień w ramach innych projektów muzycznych, ale znajdują czas na wspólne koncertowanie. W programie koncertu znajdą się m. in. wybrane utwory z obu płyt zespołu i nie tylko m.in:

Wielbicielom wielkiego musicalowego hitu "Metro" nie trzeba jej przedstawiać. Joanna Dark - polska wokalistka i aktorka, której magicznego głosu nie da się zapomnieć wystapi nad Brdą 22 lipca. W Ramach Rzeki Muzyki usłyszmy także znakomitego saksofonistę Tomasza Wendta, laureata nagrody Fryderyk 2017, a także Jana Jakuba Należytego, barda, aktora i pieśniarza.

Nad rzeką zabrzmią też ogniste, hiszpańskie rytmy. Flamenco zaśpiewa Magda Navarette, wokalistka, tancerka, producentka muzyczna. Artystka śpiewa od dziewiątego roku życia. Swój talent i zdobyte umiejętności wciąż rozwija podróżują po całym świecie, czerpiąc bezpośrednio z etnicznych utworów.

Nie zabraknie też występów młodych lokalnych artystów – stypendystów Prezydenta Bydgoszczy. W tym roku na scenie zaprezentują się Hanna Okońska – Ratajczak (sopran), Łukasz Ratajczak (tenor) i Artur Pilch (fortepian) w koncercie „Sopran w duecie”. Ten koncert to ukłon w stronę wiernej operowej publiczności. Na scenie stanie najmłodsze pokolenie utalentowanych śpiewaków operowych, a scenariusz koncertu przybliży widzom sylwetki światowej sławy śpiewaczek, takich jak Martha Eggerth, Maria Callas czy Ada Sari.

Interesująco zapowiada się także koncert muzyki klasycznej w wykonaniu młodego, utalentowanego pianisty, Jakuba Kuszlika. Wystąpi on przed bydgoską publicznością z m. in. utworami Jana Ignacego Paderewskiego z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
Kuszlik jest studentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Swoje umiejętności doskonalił także na warsztatach, prowadzonych przez m. in. Arie Vardi, Kevina Kennera, Bernda Goetzke, Bruno Canino. Zdobył m. in.  II nagrodę na Konkursie im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

Na zakończenie V edycji rzeki Muzyki usłyszmy Kapelę ze Wsi Warszawa. To laureaci kilku Fryderyków, nominowani do nagrody Grammy.  Na repertuar zespołu składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią zaskakująco awangardowo, ale są także zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.

RZEKA MUZYKI 2018
1 LIPCA -  RAZ DWA TRZY
8 LIPCA - SOPRAN W DUECIE, Koncert Stypendysty Miasta Bydgoszczy: HANNA OKOŃSKA - RATAJCZAK ( sopran), ŁUKASZ RATAJCZAK ( tenor), ARTUR PILCH – fortepian
15 LIPCA - KRAKÓW STREET BAND
22 LIPCA - JOANNA DARK
29 LIPCA - TOMASZ WENDT QUARTET
5 SIERPNIA - JAKUB KUSZLIK - PADEREWSKI NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
12 SIERPNIA - JAN JAKUB NALEŻYTY
19 SIERPNIA - MAGDA NAVARETTE
26 SIERPNIA – KAPELA ZE WSI WARSZAWA