Budżet miasta na 2020 rok – mimo trudnej sytuacji finansowej spowodowanej zmianami w finansowaniu samorządów – przewiduje ukończenie wielu ważnych dla Bydgoszczan inwestycji - mówi Prezydent Rafał Bruski. Przygotowaliśmy zestawienie największych toczących się inwestycji, których zakończenie zaplanowane jest na 2020 rok.

- Moim priorytetem w zarządzaniu miastem jest minimalizowanie negatywnych skutków zmian, jakie rząd zafundował polskim samorządom w sferze finansów. Będę robił wszystko, żeby skutki tych zmian jak najmniej odczuli mieszkańcy Bydgoszczy. Będziemy kontynuować duże inwestycje – budowę olimpijskiej Astorii, rozbudowę Kujawskiej i Grunwaldzkiej, rewitalizację Młynów Rothera czy budowę Teatru Kameralnego. Będziemy też realizować szereg mniejszych zadań poprawiających codzienny komfort i bezpieczeństwo bydgoszczan – kolejne ścieżki rowerowe, buspasy, przystanki wiedeńskie czy doświetlanie przejść dla pieszych – tłumaczy Prezydent Rafał Bruski.
 
Poniżej zestawienie 10 najważniejszych inwestycji, które będą służyć bydgoszczanom w przyszłym roku. Większość z tych inwestycji była możliwa do realizacji, dzięki wysokiemu wsparciu unijnemu.
 
Basen olimpijski Astoria będzie pierwszym w regionie basenem o wymiarach olimpijskich. To zupełnie nowe szanse na rozwój najbardziej utalentowanych sportowców w naszym mieście, a także  jeszcze lepsze warunki do ćwiczeń służb ratunkowych. Ten basen to gwarancja organizacji imprez sportowych  o najwyższej randze. Nowoczesne technologie dzielące nieckę pozwolą też udostępnić szeroko obiekt mieszkańcom. Koszt tej inwestycji wyniesie około 100 mln zł.


Rewitalizacja nieruchomości dawnego Teatru Kameralnego spowoduje funkcjonowanie drugiej, obok Teatru Polskiego, sceny teatralnej w Bydgoszczy. Zadanie obejmuje rozbudowę i przebudowę zespołu budynków Teatru i rozbudowę zabudowy kolidującej, a także budowę infrastruktury towarzyszącej. Z uwagi na odkrycia archeologiczne w trakcie budowy, termin oddania obiektu do użytku może ulec zmianie. Koszt tej inwestycji to około 26 mln złotych.
 
Spichrz zbożowy
(I etap Młynów Rothera) na Wyspie Młyńskiej będzie wizytówką całego województwa. W przyszłym roku chcemy zakończyć podstawowe prace budowlane w całym obiekcie oraz wyposażyć jego pierwszą część. Projekt bardzo dobrze przyjęty przez bydgoszczan ma być również magnesem zachęcającym do spędzania wolnego czasu w Bydgoszczy mieszkańców całej metropolii oraz turystów. Ogrody wody, powierzchnie wystawowe, punkt widokowy na dachu to tylko część nowych atrakcji.

Rozbudowa ul. Grunwaldzkiej pozwoli na  wygodny dojazd  do trasy ekspresowej S5, w godzinach szczytu nie będą tworzyć się zatory, autobusy w stronę centrum pojadą wydzielonym buspasem, a rowerzyści zyskają bezpieczną drogę rowerową. Nowa dwujezdniowa ulica zapewni nie tylko bezpieczne i szybkie połączenie z trasą ekspresową S5. To również duże udogodnienie dla mieszkańców Osowej Góry. Szacunkowy koszt tej inwestycji drogowej to 90 mln zł.
 
Basen przy SP 67 na ul. Kromera (os.Tatrzańskie), będzie kolejnym basenem tym razem na jednym z największych osiedli Bydgoszczy. Podobnie jak na Kapuściskach będzie to obiekt o charakterze parku wodnego z bogatym wyposażeniem, trybunami oraz zapleczem rekreacyjnym. Koszt to ponad 30 milionów złotych.
 
Rozbudowa Muzeum Okręgowego - jeden z najstarszych zabytków architektury w mieście odzyska dawny blask. Co ważniejsze, rozbudowany gmach pozwoli muzeum na wprowadzenie nowych funkcji. Muzeum będzie prezentować w atrakcyjnej formie jeszcze więcej zbiorów związanych z Bydgoszczą, organizować spotkania, wystawy. Będzie to także obiekt dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Koszt tej inwestycji to ponad 22 mln zł.


 

Nowy wiadukt wzdłuż al. Armii Krajowej to ważna inwestycja na wylotówce w kierunku Gdańska, która znacznie poprawi płynność ruchu. Wiadukt przystosowany będzie m.in do ruchu pieszych i rowerzystów. Koszt inwestycji wynosi 20 mln zł
 
Budowa hali sportowej z funkcją rehabilitacyjną i termomodernizacją budynku istniejącego SP 12 z Oddziałami Integracyjnymi (ul. Kcyńska 49) jest jednym z z największych projektów kompleksowej termomodernizacji połączony z budową łącznika i sali sportowej. Nowa sala zapewni przede wszystkim jeszcze lepsze warunki do rozwoju i rehabilitacji uczniów, m.in. z klas integracyjnych. Koszt inwestycji to 14 mln zł
 
Buspas na ul. Gdańskiej będzie dużym ułatwieniem dla osób poruszających się w rejonie Myślęcinka, szczególnie w dni wolne oraz w trakcie dużych imprez odbywających się na stadionie Zawiszy, w LPKIW czy w trakcie organizacji targów w Bydgoskiem Centrum Targowo-Wystawienniczym. Budowa nowego buspasa pochłonie  11 mln zł.
 
Kładka między Czyżkówkiem i Jachcicami w ramach rozbudowy sieci KPEC to ważna inwestycja łącząca dwa osiedla i poprawiająca wydajność sieci ciepłowniczej w mieście. Wraz z nią kolejne budynki mogą być też ogrzewane ciepłem systemowym. Koszt tej inwestycji, które realizuje KPEC to 7 milionów złotych.