Rozpoczynamy nasz wakacyjny cykl Rzeka Muzyki – już w najbliższą niedzielę, 7 lipca w amfiteatrze przy Operze Nova wystąpi popularny zespół Tulia. Na koncerty zapraszamy w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Wstęp jest wolny.

Tulia to żeński kwartet wokalny i fenomen ostatnich lat polskiej sceny muzycznej. Zespół aranżuje w niezwykle oryginalny sposób piosenki zarówno polskie, jak i zagraniczne. To m. in. covery utworów takich wykonawców jak Dawid Podsiadło, Robert Gawliński, Grzegorz Ciechowski, Agnieszka Chylińska, czy Ania Dąbrowska. Podczas koncertu w Bydgoszczy, wokalistkom towarzyszyć będzie pięcioosobowy zespół instrumentalistów.

Koncert rozpocznie się 7 lipca, w niedzielę, o godz. 19.00. Wstęp wolny. 

Rzeka Muzyki 2019: 

W ramach cyklu Rzeka Muzyki czeka nas w tym roku w sumie 8 koncertów. Miłośnicy jazzu nie mogą opuścić koncertu Dawid Lubowicz Quartet (14 lipca). Lubowicz uznawany jest za jednego z najlepszych polskich skrzypków jazzowych, który zdobył kilka statuetek Fryderyków i wiele innych muzycznych nagród. Na koncercie zaprezentowany zostanie materiał z płyty "Inside", do produkcji której artysta zaprosił wybitnych polskich muzyków: Krzysztofa Herdzina (fortepian, akordeon), Roberta Kubiszyna (kontrabas, gitara basowa) i Łukasza Żytę (perkusja). 

Piosenek Wojciecha Młynarskiego w wykonaniu Jacka Bończyka posłuchać będzie można 21 lipca. Ten ceniony aktor jest laureatem Grand Prix XXI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2000 r., a także piosenkarzem, autorem tekstów, scenarzystą i reżyserem spektakli muzycznych. W Bydgoszczy usłyszymy takie pisoenkijak "W co się bawić", "Nie ma jak u mamy", "Jesteśmy na wczasach" czy "Dziewczyny bądźcie dla nas dobre na wiosnę".  

Na scenie przy Operze Nova pojawi się także zespół The Whoop Group (28 lipca). To młody, żywiołowy i niezwykle ambitny zespół składający się z utalentowanych saksofonistów młodego pokolenia, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej zaaranżowanej na saksofonowy kwartet. 

Tego samego dnia wystąpią także stypendyści Miasta Bydgoszczy - wiolonczeliści Emilian

 Rosiak i Antoni Majewski. Ten pierwszy studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Andrzeja Bauera, dr. Bartosza Koziaka oraz Magdaleny Bojanowicz. Z kolei Antoni Majewski jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Tomasza Strahla i as. Rafała Kwiatkowskiego.

Podczas pierwszego sierpniowego koncertu (4 sierpnia) przed bydgoszczanami zaprezentuje się zespół Mitch&Mitch. Grają połączenie rocka alternatywnego z elementami bluesa i popu. Wydali 7 albumów nagrywanych w duecie, kwintecie, oktecie, nonecie, a nawet jako orkiestra i chór

Muzykę klasyczną zaprezentuje Meccore String Quartet (11 sierpnia). To jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych w Polsce, który w 2011 roku otrzymał nominację do nagrody Paszport Polityki. Podczas koncertu usłyszymy m. in.: Kwartet smyczkowy D-dur op. 20 nr 4 J. Haydna i Kwartet smyczkowy nr 1 g - moll op. 27 E. Griega  

Przed publicznością zaprezentuje się także Janusz Szrom (18 sierpnia) z koncertem "Krzysztof Komeda - Song Book". Szrom jest twórcą pierwszego opracowania nutowego wszystkich utworów wokalnych Komedy. Na polskiej scenie jazzowej obecny jest od 1994 roku, wielokrotnie uznawany za Jazzowego Wokalistę Roku według plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” 

Na zakończenie tegorocznej edycji Rzeki Muzyki wystąpi Janusz Radek (25 sierpnia). To charyzmatyczny wokalista i aktor, który w swoim dorobku ma role w spektaklach muzycznych i  kilka solowych albumów, które otrzymały status Złotej Płyty, m.in. "Królowa Nocy", "Dziękuję za Miłość", "Dziwny jest ten świat - opowieść Niemenem". Płyta "Serwus Madonna" przyniosła mu nominację do Fryderyków w kategorii wokalista i płyta poetycka. Koncert, na który składają się wiersze słynnej polskiej poetki Haliny Poświatowskiej, wyróżnia się wyjątkowo magicznym i jedynym w swoim rodzaju klimatem.  

Rzeka Muzyki 2019, amfiteatr przy Operze Nova, zawsze o godz. 19.00 , wstęp wolny. 

7 lipca – TULIA, „Tulia”

14 lipca - DAWID LUBOWICZ QUARTET, „Inside”

21 lipca – JACEK BOŃCZYK, „Absolutnie…czyli Bończyk śpiewa Młynarskiego”

28 lipca - THE WHOOP GROUP, "Crimes". A także występ stypendystów Miasta Bydgoszczy – Emilian Rosiak i Antoni Majewski

4 sierpnia – MITCH&MITCH, „W mitchowskim stylu”

11 sierpnia - MECCORE STRING OUARTET. "Od Haydna do Griega"

18 sierpnia – JANUSZ SZROM, „Krzysztof Komeda – Song Book”

25 sierpnia – JANUSZ RADEK, „Poświatowska/Radek”