Wiele osób martwi się o swój stan zdrowia, kiedy pojawiają się dość dokuczliwe szumy uszne. Jakie są przyczyny tej dolegliwości oraz jak odbywa się jej leczenie? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Szumy uszne - czym są?

Szumy uszne to tak zwane dźwięki fantomowe, które nie są związane z dźwiękami słyszalnymi na zewnątrz ucha. Pomimo iż z medycznego punktu widzenia szumy te nie są szkodliwe dla narządu słuchu, mogą prowadzić do pogorszenia kondycji psychicznej osób zmagających się z tym schorzeniem. Wszystko przez ich dokuczliwość. Powtarzające się problemy z szumami w uszach prowadzą do nadmiernego rozdrażnienia, spadku nastroju i problemów z koncentracją. W sytuacji nadmiernego ich występowania i znacznego wpływu na komfort życia mogą prowadzić do depresji, a nawet myśli samobójczych. Dodatkowo osoby chore cierpią często na bezsenność, wyczerpanie i przewlekłe zmęczenie.

Szumy uszne przyczyna

Szumy uszne, pomimo iż są niezwykle dokuczliwą dolegliwością, nie stanowią zagrożenia dla narządu słuchu. Ich występowanie nie prowadzi do utraty słuchu czy jego pogorszenia jednak znaczenie wpływa na komfort życia. Jest wiele przyczyn tego schorzenia, są to:

 • nadciśnienie tętnicze;
 • miażdżyca;
 • choroby tarczycy;
 • starzenie się narządu słuchu;
 • urazy czaszki;
 • stany zapalne ucha wewnętrznego i środkowego;
 • uszkodzenia nerwu ślimakowo-przedsionkowego np. w związku ze stwardnieniem rozsianym czy półpaścem usznym;
 • guzy nerwiaka nerwu słuchowego;
 • urazy akustyczne poprzez ekspozycję na silne dźwięki;
 • przyjmowane używki jak alkohol i nikotyna;
 • przyjmowanie leków ototoksycznych, jak kwas acetylosalicylowy, antybiotyki aminoglikozydowe czy diuretyki pętlowe.

W wielu badaniach na temat szumu w uszach udowodniono, że dolegliwość ta jest silnie powiązana z nadmiernym stresem, szczególnie tym o charakterze przewlekłym. 

Leczenie szumów usznych - dlaczego jest tak ważne?

W medycynie istnieje wiele metod leczenia szumów usznych. Zaniechanie może prowadzić do wielu nieprzyjemnych skutków, w tym nadmiernego wyczerpania organizmu. Osoby cierpiące na tę przypadłość powinny unikać stresu, który może prowadzić do nawrotów schorzenia czy jego nasilania, dodatkowo zaleca się rezygnację z używek, alkoholu i papierosów. Koniecznie należy zadbać o zbilansowaną dietę, wprowadzić aktywność fizyczną, a także wysypiać się, gdyż odpowiednia dawka snu sprawia, że szumy uszne są mniej dokuczliwe. Powinno się także zadbać o zniwelowanie nadmiernych hałasów. 

Nie pomijaj konsultacji ze specjalistą!

Warto zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów zgłosić się do lekarza, który pomoże zdiagnozować i znaleźć przyczynę szumów usznych. Dodatkowo zleci odpowiednie leczenie. Jedną z popularnych metod pozwalających się pozbyć tej dolegliwości jest metoda habituacji TRT. Istnieją również aparaty słuchowe z generatorem szumu, które odwracają uwagę od dokuczliwego szumu, a także leki, które stosowane są w leczeniu ostrych szumów usznych. 

W Bydgoszczy możliwe jest skuteczne diagnozowanie i terapia szumów usznych - Terapia i leczenie szumów usznych Bydgoszcz Otosonica.