Szczepienia dzieci są elementem, który budzi dosyć spore kontrowersje. Powstaje bowiem pytanie szczepić czy też nie szczepić? Zasadniczo mówiąc o owych szczepieniach dzieci, są one elementem obowiązkowym, którego nie powinniśmy, którego nie możemy unikać. Chodzi bowiem o zdrowie naszych pociech, o zdrowie naszych dzieci. Dlaczego więc wielu ludzi ma taki dylemat, dlaczego w społeczeństwie rozgorzała taka dyskusja na temat tego czy warto, czy należy szczepić dzieci? Powód jest bardzo prosty. Szczepionka chroni dzieci, chroni organizm przed różnymi chorobami, przed różnymi groźnymi chorobami, ale z drugiej strony trzeba powiedzieć także, że przyjęcie szczepionki jest związane z możliwymi do wystąpienia różnymi skutkami ubocznymi.

Skutki uboczne szczepień

Skutki uboczne mogą przybrać bardzo ostrą formę, mogą być nawet bardzo groźne dla zdrowia malucha. Trzeba jednakże z drugiej strony podkreślić to, że takie sytuacje, takie przypadki są pewną rzadkością, są odrębnym przypadkiem, nie są niczym często występującym. Dlatego też mówiąc o różnych szczepionkach, zadając pytanie o to czy warto szczepić dzieci, trzeba jasno powiedzieć, że naprawdę warto, że jest to wręcz konieczne, że unikanie szczepień jest zaniechaniem pewnego bardzo ważnego obowiązku, jest podjęciem pewnego ryzyka dotyczącego zdrowia naszych dzieci.

Zasadniczo w ogromnej większości szczepionki po prostu chronią dzieciaki przed chorobami, przed rotawirusami, przed pneumokokami, przed różnymi zakaźnymi schorzeniami. Nie chodzi wyłącznie o to, aby spełnić pewien obowiązek, ale aby uchronić dziecko przed bardzo realnym zagrożeniem ich zdrowia. Nie powinniśmy obawiać się zatem szczepień, nie powinniśmy ich unikać i nie chodzi wyłącznie o te podstawowe szczepienia, ale także o wszelkie dodatkowe, na które warto się zdecydować. Potrzeba na to większego dowodu?

Czy szczepionki chronią przed chorobami?

Zasadniczo trzeba powiedzieć, że nikt, kto przeżył zakażenie rotawirusami, zakażenie innego rodzaju groźnymi chorobami, kto przechodził te zakażenia ze swoimi dziećmi, nie chce tego powtarzać, nie chce tego przechodzić po raz kolejny, a to jest najlepszy dowód na to, że warto szczepić dzieci, warto nie unikać tych szczepień, warto nie podejmować tego ryzyka, ponieważ na szali mamy przecież zdrowie i życie naszych dzieci, mamy na szali zdrowie i życie najważniejszych osób w naszym życiu.

Szczepienia oczywiście kosztują, ale musimy równocześnie też wskazać na to, że leczenie różnych chorób dzieci jest jeszcze bardziej kosztowna. Podkreślimy jeszcze raz, że wcale nie chodzi w tym miejscu o finanse, ale o coś znacznie ważniejszego, o życie i zdrowie dzieciaków