W ofertach poradni psychologicznych coraz częściej pojawia się oferta wizyty domowej. Jest to nowe rozwiązanie, ponieważ do tej pory terapia głównie odbywała się w gabinetach prywatnych lub umieszczonych w różnego rodzaju ośrodkach.

Wiele osób odkłada w czasie wizytę u psychologa z rozmaitych powodów. W podjęciu terapii najcięższy jest ten pierwszy krok, który trzeba wykonać. Niektórzy mogą mieć spory problem z dostaniem się do miejsca, gdzie przyjmuje psycholog ze względu na swój stan fizyczny, psychiczny lub ze względu na trudności związane z transportem.

Kto najbardziej skorzysta z tego rodzaju wizyty?
Wizyta domowa psychologa (psycholog-ms.pl/wizyty-domowe/ ) będzie bardzo pomocna dla osób z różnego rodzaju lękami m. in. Lękiem społecznym. W przypadku zaawansowanej fobii osoba potrzebująca pomocy nie jest w stanie dotrzeć do gabinetu ze względu na paraliżujący strach, który jest związany z wyjściem poza bezpieczną strefę. Odwiedziny specjalisty w domu sprawiają, że pacjent czuje się komfortowo i jest w stanie uzyskać niezbędną mu pomoc powoli przełamując kolejne obawy.

Dla niektórych chorych sam pomysł udania się do gabinetu psychologicznego jest absurdalny. Obawiają się, że po drodze spotkają kogoś znajomego. Ciężko jest im zaakceptować fakt, że potrzebują pomocy osoby wykwalifikowanej, a z własnymi problemami nie są w stanie poradzić sobie już całkowicie sami. Wywołuje to u nich poczucie wstydu, który blokuje przed zgłoszeniem się po pomoc. Dzięki wizycie w domu mogą zachować większą anonimowość. Korzyści z wizyty domowej mogą odnieść osoby w ciężkiej depresji, kiedy ich smutek odbiera całkowicie siłę do działania. Zdarza się, że ze względu na troskę to bliscy proszą o spotkanie z psychologiem w domu. Osoba chora ma szansę na rozmowę i uzyskanie niezbędnej pomocy, ponieważ nieleczona depresja jest bardzo niebezpieczna. Dla chorego świadomość, że to bliscy zadbali o wizytę będzie oznaką wsparcia, które jest jednym z kluczowych aspektów na drodze do wyzdrowienia.

Ze względu na dodatkowy czas, który trzeba poświęcić na dojazdy do miejsca spotkania z psychologiem możliwość spotkania w domu będzie dużym ułatwieniem. Zwłaszcza dla osób, które w ciągu dnia dysponują niewielką ilością czasu. Jest to idealny kompromis pomiędzy dbaniem o swoje zdrowie psychiczne, a innymi obowiązkami.

Wizyta domowa jest idealnym rozwiązaniem dla osób starszych, które ze względu na wiek mogą mieć problemy z poruszaniem się. Seniorzy tak samo jak inne grupy wiekowe potrzebują pomocy psychologicznej. Podeszły wiek charakteryzuje się poczuciem osamotnienia, niektórym ciężko pogodzić się z problemami zdrowotnymi lub mniejszą niezależnością niż jeszcze kilka lat wcześniej. U wielu seniorów pojawiają się także myśli o śmierci, ponieważ ludzie, których znali całe życie odchodzą. W takich sytuacjach rozmowa z psychologiem pomoże zrozumieć obecną sytuację, zmniejszy to też uczucie opuszczenia czy osamotnienia. Z podobnych powodów wizyta domowa będzie odpowiednia dla osób niepełnosprawnych lub osób, którym choroba uniemożliwia swobodne przemieszczanie się np. osoby z chorobami onkologicznymi.

Ten rodzaj pomocy psychologicznej jest kierowany do rodzin, które doświadczają problemów z dzieckiem. W momencie odwiedzin w domu rodzinnym psycholog ma możliwość obserwacji malucha w jego codziennym otoczeniu. Gabinet psychologiczny jest zupełnie nowym środowiskiem nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców, co może być przyczyną nienaturalnego zachowania rodziców wobec dziecka i odwrotnie. W domu stres z tym związany jest wyeliminowany, co ułatwia znalezienie źródła problemu.

Kryzys psychiczny jest trudnym doświadczeniem nie tylko dla osoby chorej, ale również dla jego otoczenia. W przypadku, gdy jest potrzebna interwencja kryzysowa z powodu trudnej sytuacji życiowej zaleca się spotkanie z psychologiem w domu.

Jak wygląda taka wizyta?
W trakcie spotkania psycholog wykona wstępną ocenę stanu psychicznego osoby zgłaszającej się po pomoc. Będzie potrzebować informacji czego dotyczy problem. W zależności od indywidualnej sytuacji zostanie ustalony dalszy plan pomocy czy spotkania będą nadal odbywać się w domu pacjenta czy jednak zalecana będzie zmiana otoczenia. Podczas wizyty domowej mogą zostać udzielone wskazówki dotyczące różnych zachowań. Także możliwe jest przeprowadzenie psychoedukacji dla bliskich w celu zrozumienia choroby. Jeśli to rodzina prosi o spotkanie warto mieć na uwadze, że osoba potrzebująca może odmówić współpracy i rozmowy z psychologiem.

Spotkania terapeutyczne w domu sprzyjają szybszemu zdobywaniu zaufania wobec psychologa. W otoczeniu własnego domu czujemy się najbezpieczniej, co pozwala na większą otwartość wobec drugiej osoby. Unikamy wtedy niepotrzebnego stresu związanego z całkowicie nowym otoczeniem i odnajdywaniem się w nowej sytuacji. Wizyty domowe są kierowane do wszystkich osób, które z różnych powodów nie są w stanie uczęszczać na terapię do gabinetu czy to ze względu na stan psychiczny czy fizyczny. Przede wszystkim dla wielu osób może być pierwszym krokiem do zawalczenia o swoje zdrowie psychiczne.

Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem Psychologicznym Empatio Magdaleny Senderowskiej z Wrocławia