Zalążki narządu wzroku Twojego dziecka pojawiają się już mniej więcej po 19 dniach od zapłodnienia – to wówczas wytwarza się cewa nerwowa. W 4. miesiącu ciąży maluch zaczyna już otwierać oczy i reagować na docierające do nich światło, jednak gdy przychodzi na świat, jego wzrok nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, warto stymulować ten zmysł. Zobacz, w jaki sposób można to zrobić.

Niemowlę do 3. miesiąca życia ma bardzo słabą ostrość wzroku: widzi mniej więcej na odległość 40-60 cm, a zdaniem naukowców jego obraz świata w pierwszych miesiącach jest dwuwymiarowy – pozbawiony głębi i faktur. To m.in. dlatego maluch reaguje mrużeniem oczek na ostre światło czy intensywne kolory. Z drugiej strony – ma on wyostrzone widzenie peryferyjne i dostrzega kontury przedmiotów oddalonych o kilkadziesiąt centymetrów. Jak wykorzystać tę wiedzę, aby wspomóc rozwój dziecka w zakresie zmysłu wzroku ?

W pierwszych tygodniach po porodzie…

Pamiętaj, że nadmiar bodźców może wywołać negatywne reakcje malucha, dlatego stymuluj jego wzrok z umiarem. Warto na przykład:

  • sięgać po biało-czarne karty z obrazkami – kontrastowe i jednocześnie stonowane barwy przyciągną uwagę malucha, ale go nie „przytłoczą”;
  • pokazywać dziecku obrazki i przedmioty o wyrazistych konturach;
  • wprowadzać bardziej wyraziste kolory (zwłaszcza czerwony i żółty) i faktury – mniej więcej 4-6 tygodni po porodzie; Twój maluch doceni np. błyszczące i bardzo kolorowe przedmioty.

Pamiętaj, że w pierwszym okresie rozwoju dziecko lepiej widzi peryferyjnie, dlatego obrazki najlepiej pokazywać mu nie bezpośrednio nad główką, a raczej po lewej lub prawej stronie, w odległości ok. 20-40 cm; z czasem możesz odsuwać je dalej. Nie zapomnij również mówić do pociechy o tym, co jej pokazujesz, uśmiechaj się i rób różne miny – to wszystko wspomoże wszechstronny rozwój dziecka.

Gdy upłyną 3 miesiące…

Po 3 miesiącach od porodu Twoje dziecko będzie już reagowało uśmiechem na uśmiech, a także obracało główkę, wodząc nią za pokazywaną przez Ciebie zabawką. W tym okresie możesz prezentować mu kolorowe ilustracje i przedmioty z nieco większej odległości. Spodziewaj się też, że maluch zacznie zwracać więcej uwagi na detale – to wszystko dlatego, że jego wzrok będzie się wyostrzać, a niewyraźne do tej pory elementy staną się wyraziste. Oczekuj więc, że dziecko będzie chciało dłużej przyjrzeć się temu, co mu zaprezentujesz. Nadal będzie również preferowało wyraziste barwy, takie jak czerwony i żółty – to właśnie one będą najlepiej stymulowały jego układ nerwowy.

Po 4. miesiącu czas na pierwsze książeczki

Choć 4-miesięczna pociecha nie będzie jeszcze w stanie utrzymać samodzielnie książeczki, kolorowe obrazki przyciągną jej uwagę i pomogą skoordynować obraz z dwojga oczu, który mniej więcej w tym czasie stanie się trójwymiarowy. Warto więc zapewnić maluchowi wiele bodźców wzrokowych i połączyć je z tymi dostarczanymi przez inne zmysły: możesz np. pokazywać mu przedmioty i pozwalać ich dotknąć.

  1. rok życia to okres, na który przypada najbardziej intensywny rozwój dziecka – także w obszarze wzroku. Pamiętaj: jeśli zauważysz niepokojące Cię objawy, np. brak zainteresowania malucha kolorowymi zabawkami czy stałe poszerzenie źrenic, udaj się do pediatry, który w razie potrzeby skieruje Cię do okulisty.