Wielu z nas ma problemy ze snem, ale nie tylko. Można bowiem także powiedzieć, że wielu z nas nie ma czasu na sen, nie ma czasu na właściwą ilość snu. To błąd i to bardzo poważny. Dlaczego sen ma tak duże dla nas znaczenie? Nasz organizm potrzebuje odpoczynku, potrzebuje właściwej dawki regeneracji, a w szczególności to nasz mózg potrzebuje odpowiedniej dawki snu, odpowiedniej regeneracji.

Sen jest konieczny dla osób chorych jak i zdrowych. Nie jest przesadą powiedzenie, że sen jest elementem koniecznym dla zachowania zdrowia, dzięki odpowiedniej dawce snu możemy mówić o wyzdrowieniu, o szybszym wyzdrowieniu.

Sen jest niezbędny dla organizmu

Organizm potrzebuje snu i to w każdym wieku. Oczywiście każdy organizm potrzebuje nieco innej dawki snu, aczkolwiek na pewno nie można powiedzieć, że ktokolwiek potrzebuje małej ilości. Różne czynniki mogą powodować, że nasz sen jest zaburzony. Na pewno możemy tutaj wskazać na obecność nadmiernej ilości urządzeń elektrycznych, elektronicznych wokół nas, na obecność telewizora w sypialni, na trzymanie telefonów komórkowych przy łóżku. To, co może zaburzyć nasz sen, to na pewno również praca na zmiany. Kilkanaście lub kilkadziesiąt lat pracy w systemie trzyzmianowym może znacząco pogorszyć jakość naszego snu.

Tak naprawdę bowiem chodzi nie tylko o sen, o jakikolwiek sen, ale o jego jakość. Ważnym elementem jest kładzenie się do łóżka przed północą, ponieważ to one wpływają na jakość naszego snu. Tym samym istotnym elementem będzie nie tylko to, aby kłaść się przed północą, nie tylko to, aby spać odpowiednią ilość godzin każdej doby, ale równocześnie też bardzo istotne jest to, aby mieć wygodne, dostosowane do siebie posłanie, aby mieć wygodne łóżko. W tym względzie każdy ma swoje własne preferencje odnośnie wygodnego posłania i tym samym powinien w ten sposób dobierać materac, dobierać łóżko i pościel.

Sen a zdrowie

Sen to jeden z najważniejszych elementów dla zachowania naszego zdrowia, jeden z kluczowych elementów dla podtrzymania tego zdrowia, dla poprawienia tego zdrowia, a więc tym samym każdy z nas powinien zadbać o to, aby jego sen był właściwy. To oczywiste, że każdy z nas ma swój tryb życia, każdy ma swoje własne preferencje, wielu z nas jest ciągle zabieganymi, wielu z nas nie ma czasu na właściwy wypoczynek. Trzeba jasno powiedzieć, że nie dbając o sen, o odpowiednią regenerację, o odpowiedni wypoczynek będziemy prędzej czy później odczuwać tego skutki. Brak odpowiedniej ilości snu to jednocześnie też ryzyko wystąpienia różnych chorób, tych groźnych chorób, których zasadniczo każdy z nas chce uniknąć.