
| Źródło: materiał zewnętrzny
Co dokładniejsze - rezonans czy tomograf. Czym różni się tomograf od rezonansu - Bydgoszcz.dlawas.info

Obrazowanie
By móc podjąć odpowiednie leczenie, konieczne jest wcześniejsze postawienie prawidłowej diagnozy. Nie zawsze jest to możliwe, dzięki wywiadowi lekarskiemu, czy badaniom laboratoryjnym. Niekiedy z pozoru prozaiczne dolegliwości jak bóle głowy, wymagają dokładniejszych badań. Do takich należą tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Oba obrazowania są skuteczne i pomocne m.in. w wykrywaniu patologicznych zmian zwyrodnieniowych czy tętniczych, monitorowaniu przebiegu chorób w tym nowotworów, a także diagnozowaniu takich narządów jak serce, czy mózg. Jednak oba badania różnią się od siebie zarówno sposobem działania jak i dokładnością.
Tomograf a rezonans
Te dwa badania przede wszystkim różni schemat działania. Przy tomografii komputerowej wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie. Zatem niesie za sobą pewne ryzyko, dlatego lekarze zalecają wykonywać je tylko, gdy jest to niezbędne. Niewątpliwą zaletą badania jest fakt i w krótkim czasie pozwala stworzyć obraz medyczny. Istnieje też bardzo niewiele przeciwwskazań do jego wykonania. Z reguły nie zaleca się wykonywania tomografii kobietom w ciąży, a także niekiedy osobom chorym na tarczycę oraz z niewydolnością nerek. Rezonans magnetyczny swoje działanie opiera nie na promieniowaniu, ale na polu magnetycznym i falom radiowym. Dzięki temu jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Lekarze, nie mają także wątpliwości, że pomimo skuteczności tomografu, rezonans magnetyczny daje dokładniejszy obraz medyczny. Bardzo często przed wykonywaniem operacji czy zabiegów, po wykonaniu badania TK, zaleca się uzupełnienie wyników badaniem MR (ang. magnetic rezonance). Wówczas lekarz ma dokładany obraz miejsca, które będzie operowane. Bywają sytuacje, w których wykonanie rezonansu magnetycznego może uratować pacjentowi życie. Sprawź na citomed.pl
Tętniaki głowy
Tętniak, czyli patologiczna zmiana w strukturach ścian naczyń tętniczych, z reguły nie daje żadnych objawów. Ich umiejscowienie może być różne, jednak szczególnie niebezpieczne są tętniaki przy aorcie, a także w głowie. O ich istnieniu pacjenci, często nie wiedzą. W przypadku tętniaków głowy, osoby chore zaczynają skarżyć się na nawracające, silne bóle głowy, pogorszenie widzenia, sztywność karku, a także nudności, wymioty. Takie objawy, powinny być sygnałem do wizyty u neurologa. Po zebraniu wywiadu lekarz zleca pacjentowi wykonanie rezonansu magnetycznego głowy. Tylko takie badanie może w bezpieczny i skuteczny sposób potwierdzić bądź wykluczyć tętniaka.
Badanie MR-przygotowanie i przebiegu
Rezonans magnetyczny głowy możemy wykonać w ramach NFZ, bądź w prywatnej placówce. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy, konieczne jest skierowanie od lekarza specjalisty. Przed badaniem, należy zgłosić się do pracowni kilka minut szybciej, w celu wypełnianiu odpowiednich dokumentów. Pamiętajmy, by w ten dzień zrezygnować z ubrań, które mają metalowe elementy. To mogłoby zakłócić przebieg badania, a także stwarzać zagrożenie. Podczas obrazowania pacjent cały czas znajduje się w pozycji leżącej. Badanie głowy trwa ok. 60 minut. Mniej więcej 2/3 dni po wykonaniu rezonansu, otrzymujemy gotowy wynik w formie papierowej oraz na płycie CD.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj