Pierwsze tramwaje przejechały już testowo nowym torowiskiem na ul. Kujawskiej. W najbliższych tygodniach wykonawca będzie prowadził dalsze prace, które pozwolą jeszcze w tym roku uruchomić regularne linie

W trakcie testów z udziałem 3 pojazdów sprawdzana była między innymi infrastruktura na przystankach oraz poprawne funkcjonowanie sieci trakcyjnej. Próby z udziałem tramwajów będą jeszcze powtarzane. Warto, na obu modernizowanych rondach Kujawskim i Bernardyńskim, zachować szczególną ostrożność. Docelowo ruchem pojazdów, tramwajów, rowerzystów i pieszych będzie kierować sygnalizacja świetlna.


W związku z przygotowaniami do uruchomienia regularnych kursów tramwajów zmieniła się też organizacja ruchu. Przypominamy, że na rondzie Kujawskim obowiązuje już ruch okrężny. Czynne są też obie jezdnie ul. Wojska Polskiego.

Wykonawca pracuje teraz między innymi nad dokończeniem prac przy zachodniej jezdni ul. Kujawskiej (od strony Szwederowa) oraz przy wjeździe na pl. Kościeleckich co również poprawi płynność ruchu. Bardzo duży zakres prac realizowany jest przy chodnikach wokół Zbożowego Rynku i ronda Kujawskiego. Montowane są poza tym urządzenia związane z bezpieczeństwem m.in. bariery ochronne w rejonie przystanków. W budowie jest odcinek torowiska na ul. Toruńskiej. Na dniach rozpoczną się prace przy dynamicznym muralu, który ozdobi ściany wykopu.

Wkrótce ruszą prace przy przebudowie ostatnich jezdni dochodzących do ronda Kujawskiego (wjazd od strony ul. Solskiego i wylot na Inowrocław). Do czasu ich zakończenia na Solskiego i Kujawskiej na udostępnionych do ruchu jezdniach pojazdy poruszają się w obu kierunkach.

Nowoczesna arteria
Rozbudowa ulicy Kujawskiej to największy projekt komunikacyjny realizowany w centrum Bydgoszczy. Koszt inwestycji, łącznie z zakupem nowoczesnych tramwajów i zrealizowaną już przebudową węzła Szarych Szeregów przekroczy 350 mln zł. Inwestycja polega na budowie nowego torowiska tramwajowego i drugiej jezdni na odcinku od ronda Kujawskiego do ronda Bernardyńskiego. Konieczna była także modernizacja obu rond oraz dróg dojazdowych. Powstaje również infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Na jezdni wschodniej ul. Kujawskiej wydzielony zostanie buspas. Wszystkie rozwiązania dostosowywane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co oznacza m.in. budowę pochylni dla wózków, wyposażenie sygnalizacji drogowej w sygnalizatory dźwiękowe czy wbudowanie elementów ryflowanych ułatwiających orientację. Wiosną planowane są też nasadzenia nowych drzew i krzewów.