Kończy się budowa olimpijskiej Astorii. Niecka basenu została już wypełniona ciepła wodą. Prowadzone są jeszcze prace wykończeniowe. W wakacje rozpoczniemy odbiory.

Nowa Astoria będzie największym basenem w regionie. Jego niecka ma parametry basenu olimpijskiego zgodne z FINA. Tory o długości 50 metrów zapewnią wkrótce możliwość profesjonalnego treningu najlepszym sportowcom. Pływacy będą mogli odbywać zgrupowania na miejscu. W kompleksie funkcjonować będą m. in. przystań kajakowa, hala rozgrzewkowa, siłownia, szatnie, sale odnowy biologicznej, niecka do treningu pływackiego indywidualnego, magazyny na sprzęt.

Znajdą się również hangary na kajaki sportowe i rekreacyjne. Miejscowo przegłębione dno do głębokości 6 metrów sprawi też, że Astoria będzie doskonałym miejscem do treningu dla nurków, w tym służb ratowniczych. Nowoczesne rozwiązania pozwolą też dzielić basen na kilka mniejszych części o zróżnicowanej głębokości dna. W ten sposób obiekt będzie pełnił również ważna funkcję rekreacyjna, gdyż planowane jest jego szerokie udostępnienie mieszkańcom. Obok basenu ma funkcjonować rozbudowana zewnętrzna strefa rekreacji.

W maju niecka basenu została już wypełniona wodą, która została już podgrzana do temperatury 28 stopni. Wcześniej zakończyło się uruchamianie instalacji technologii uzdatniania wody basenowej. Zamontowano również ruchome dno i pomosty trwają ostatnie prace serwisowe przy regulacji  lin i pozycji położenia ruchomego dna przez nurków. Wewnątrz trwają ostatnie roboty wykończeniowe m.in. przy podwieszanych sufitach wyspowych oraz oświetleniu.  Rozpoczęły się testy systemów wentylacji i klimatyzacji. Rozpoczęto montaż szafek w szatni ogólnodostępnej i przebieralni. Wykonano żywice na ścianach i posadzkach. Zamontowano sauny, jakuzi.

Na zewnątrz obiektu kończy się budowa układu drogowego. Wcześniej zbudowano zatokę autobusową wraz z wiatą. Ustawiono też oświetlenie. W wakacje rozpoczniemy odbiory całego zadania od wykonawcy.

Nowa Astoria w liczbach:

  • Wymiary basenu:  50x25x metrów
  • Temperatura wody: 28 stopni
  • Koszt zadania (I etap)  : 100,5 mln zł