Wystarczy sprawdzić liczbę ofert pracy dla księgowych, by przekonać się, że zawód ten może okazać się bardzo opłacalny. Biorąc pod uwagę, że wolnych etatów jest coraz więcej, pracownicy stali się bardziej wybredni, a pracodawcy muszą kusić ich atrakcyjnymi benefitami. A czym w praktyce zachęcają bydgoskie firmy?

Jak szukać pracy dla księgowego w Bydgoszczy?

Na początku zaczniemy jednak od tego, jak szukać pracy. Sposobów jest kilka i jednym z najskuteczniejszych jest tzw. poczta pantoflowa, polecenia. Jednak takich okazji może nie być za wiele, dlatego trzeba sprawdzać bardziej popularne metody.

Jedną z nich jest przeglądanie ofert pracy dla księgowych w Bydgoszczy na jednym z ogólnopolskich serwisów z ogłoszeniami o pracę: praca.money.pl/indeks/ksiegowy-bydgoszcz-527432/. Tam codziennie pojawiają się nowe oferty, które często pochodzą od znanych, renomowanych firm. Regularne przeglądanie takich miejsc to podstawa podczas szukania pracy.

Można też sprawdzać serwisy oraz gazety lokalne. Tam co prawda nie ma aż tak dużo ofert, można jednak trafić na prawdziwe perełki. Jednak w rzeczywistości najbardziej efektywne jest połączenie tych trzech metod.

Wymogi stawiane kandydatom na księgowego

Wymogi stawiane kandydatom na księgowego będą różnić się w zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujesz. Może to być młodszy księgowy, główny księgowy czy referant. Czego jednak możesz spodziewać się w większości ogłoszeń o pracę?

Podstawowym warunkiem, koniecznym do wykonywania pracy w tym zawodzie, jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia wyższego. W większości przypadków precyzowane jest, że chodzi o wiedzę z obszaru finansów i księgowości. Często konieczne jest także przynajmniej dwuletnie doświadczenie na stanowisku księgowego.

Zwykle pracodawcy wymagają bardzo dobrej znajomości narzędzi MS Office, a w szczególności MS Excel. W niektórych ofertach preferowana jest umiejętność korzystania ze specjalistycznych programów księgowych, choć ze względu na to, że każda firma korzysta z innego oprogramowania, nie jest to regułą.

Ważna jest także znajomość najnowszych przepisów, co może zostać zweryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu pracodawców w swoich ogłoszeniach zaznacza również, że mile widziane jest posiadanie prawa jazdy kat. B oraz znajomość języka angielskiego.

Co pracodawcy oferują księgowym?

Obecnie rynek pracy należy do pracownika i to na pracodawcy ciąży obowiązek, aby zachęcić potencjalnych kandydatów do aplikacji na wybrane stanowisko. Podstawą jest zapewnienie zatrudnienia w ramach umowy o pracę oraz atrakcyjne wynagrodzenie z możliwością podwyżki.

Zwykle w przypadku korporacji można też liczyć na dodatkowe benefity, takie jak prywatne pakiety medyczne, karty sportowe, zniżki do restauracji czy bony do wybranych sklepów. Ponadto pracodawcy oferują pracę w prężnie rozwijającej się firmie, w której panuje przyjazna atmosfera.

Można też spotkać się z ogłoszeniami dla księgowych, gdzie zatrudnienie przybiera formę B2B. Wtedy konieczne jest posiadanie własnej działalności gospodarczej, korzyściami są natomiast możliwość pracy zdalnej oraz elastyczne godziny pracy.