Gruntowanie ścian to etap często pomijany przez osoby własnoręcznie remontujące swoje mieszkanie. Czy słusznie? Przygotowaliśmy poradnik na temat przygotowanie podłoża przed malowaniem. Zobacz, kiedy należy stosować grunt do ścian, a także jak prawidłowo zabrać się za gruntowanie.

Grunt do ścian – czym jest i jak działa?

Grunt malarski to produkt służący do przygotowania ściany przed malowaniem farbą we właściwym kolorze. Jego zadaniem jest poprawa właściwości podłoża, tak by farba lepiej trzymała się malowanej powierzchni. Grunt wzmacnia podłoże, wyrównuje jego chłonność i ogranicza porowatość. W praktyce oznacza to, że farba nie będzie nadmiernie wsiąkała w przygotowaną w ten sposób ścianę, a więc zużycie emalii finalnie okaże się mniejsze. Grunt do ścian warto stosować także w przypadku chęci przemalowania ciemnego koloru na jasny.

Doświadczeni fachowcy zwracają uwagę, że na zagruntowaną ścianę łatwiej nakłada się farbę. Również efekt końcowy prezentuje się lepiej – możesz uzyskać równomierne krycie kolorem. Estetyka jest ważna w szczególności w przypadku farb dekoracyjnych, na przykład z wykończeniem błyszczącym lub satynowym, na których widoczne są wszelkie nierówności.

Jeśli szukasz dobrego gruntu do ścian, odwiedź sklep Dekoratorium: https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Grunty-i-szpachle/c/b2c-land-and-putty.

Kiedy trzeba stosować grunt malarski?

Gruntowanie ścian ma wiele zalet, jednak nie zawsze jest konieczne. Możesz pominąć ten etap, jeśli zamierzasz jedynie odświeżyć kolor ściany, która nie posiada wyraźnych plam czy uszkodzeń i była wcześniej malowana farbą akrylową czy lateksową. W takim przypadku wystarczy przetarcie powierzchni szmatką, by pozbyć się kurzu.

W innych sytuacjach zastosowanie gruntu pod farbę jest bardzo ważne. Ma znaczenie na przykład w przypadku przygotowania do malowania tynku gipsowego płyt gipsowo-kartonowych, które wykazują wysoką chłonność. Grunt akrylowy zapobiega wnikaniu farby w podłoże i umożliwia uzyskanie równomiernej powłoki. Kolejnym przypadkiem, kiedy gruntowanie jest bardzo ważne, jest malowanie ścian pokrytych gładzią tuż po szlifowaniu. Ich powierzchnia jest pokryta pyłem, dlatego należy zastosować grunt malarski w celu związania luźnych cząsteczek.

Jak prawidłowo nakładać grunt do ścian?

Przed rozpoczęciem gruntowania sprawdź zalecenia producenta – niekiedy zaleca się rozcieńczenie produktu wodą. W przypadku gruntów z wypełniaczem należy szczególnie dbać o dokładne wymieszanie, ponieważ kruszywo ma tendencję do opadania na dno. Grunt malarski nakłada się szerokim pędzlem lub wałkiem z runem o maksymalnej długości 8 mm. Zazwyczaj wystarczy jedna warstwa produktu, by wykorzystać pełnię jego możliwości (w niektórych przypadkach producent zaleca jednak stosowanie dwóch warstw – zawsze czytaj kartę produktu). Pamiętaj, aby podczas aplikacji nie naciskać zbyt mocno na podłoże, ponieważ może to doprowadzić do powstania smug. Po nałożeniu produktu poczekaj, aż podłoże całkowicie wyschnie. Najlepiej odczekać 24 godziny, by mieć pewność, że ściana jest gotowa na przyjęcie farby.