Policja zawnioskowała do MSWiA o zmiany w przepisach i zrobiła to skutecznie. Dnia 7 listopada wejdą w życie nowe, zaostrzone przepisy, ponadto rosną kompetencje i uprawnienia policjantów.

Jednym z nowych przepisów jest mandat 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy. Mandat kierowca otrzyma, gdy nie zastosuje się do poleceń funkcjonariusza. Jakiego polecenia? Siedzenia w bezruchu, trzymania rąk na kierownicy o nieopuszczania pojazdu.

Ma to być bat na kierowców, którzy podczas kontroli wykazują brak szacunku, czy utrudniają pracę policjantom.

Nowością w przepisach będzie także konieczność ewidencjonowania przebiegu, który stanie się obiektem kontroli. Co to oznacza? Funkcjonariusze będą musieli kontrolować przebieg sprawdzanego auta, wprowadzać go do bazy CEPiK, wsiąść lub zajrzeć do kontrolowanego samochodu w celu dokonania kontroli stanu licznika.

Przepisy wejdą w życie 7 listopada i znacząco zwiększają kompetencje policjantów. Co będzie wolno policjantom z drogówki?
- kierowcy nie będą mogli podważać ich kompetencji, a nie zastosowanie się do poleceń będzie równało się z surową karą
- kontrola będzie możliwa niemalże w każdym miejscu, nawet jeśli policjanci złamią tym samym przepisy ruchu drogowego, jedynym warunkiem będzie fakt, iż nie stwarzają zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu

Co mówi rozporządzenie o kontroli w miejscu niedozwolonym przepisami ruchu drogowego?
"Dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego"

Jak zaznacza ustawodawca, przepisy mają ułatwić proces kontroli kierowców. Ma być szybciej i sprawniej.

W myśl nowych przepisów policjant zyska także na anonimowości - nie będzie musiał obowiązkowo okazywać legitymacji służbowej, chyba że kierowca wyraźnie sobie tego zażyczy.