14 maja 1920 założony został Klub Sportowy Polonia Bydgoszcz. Sto lat istnienia owocowało wieloma sukcesami i to w kilku dyscyplinach. Życzenia dalszych sukcesów złożył Polonii prezydent Rafał Bruski.

- Zaledwie kilka miesięcy po powrocie Bydgoszczy do Polski, 14 maja 1920 roku odbyło się spotkanie założycielskie klubu Polonia Bydgoszcz. Klubu, który w założeniu miał poprzez sport krzewić polskość i który przez lata był chlubą i wizytówką miasta. Jestem z Polonią 50 lat, chodziłem do podstawówki sąsiadującej z obiektami przy ul. Sportowej. Pamiętam trenujących żużlowców i piłkarzy. Wtedy najlepszym żużlowcem był Henryk Glucklich, na boisku Marian Norkowski. Właśnie te dwie sekcje , piłkarska i żużlowa były przez lata dumą i wizytówką klubu. To w Polonii wreszcie wychował się najlepszy i najbardziej utytułowany polski żużlowiec, Tomasz Gollob. Życzę Polonii, by kontynuowała sukcesy swoich najlepszych zawodników a nam, kibicom, pięknych sportowych emocji, których na stadionie przy Sportowej nigdy nie brakowało - mówi prezydent Rafał Bruski.  

Początki Polonii sięgają nieistniejącego już budynku przy ul. Marszałka Focha. To właśnie tam rodowity poznaniak Edmund Szyc namówił grupę bydgoszczan do założenia klubu sportowego. Jednym z celów było krzewienie polskości w mieście, które kilka miesięcy wcześniej wróciło do Macierzy. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej w klubie działały sekcje: piłki nożnej, boksu, lekkiej atletyki, hokeja na lodzie, koszykówki, piłki ręcznej, pływania, siatkówki, tenisa stołowego, tenisa ziemnego, kręglarstwa oraz kolarstwa. W sierpniu 1924 roku w obecności ówczesnego prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego otwarto stadion Polonii, który od 1935 r. nosił imię Józefa Piłsudskiego. Piłkarze Polonii zdobywali tytuł mistrza Pomorza, lekkoatleta Klemens Biniakowski reprezentował nasz kraj podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie (1928), w kolarz Felix Więcek wygrał pierwszy wyścig dookoła Polski.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Po zakończeniu II wojny światowej klub bydgoskim kibicom najbardziej kojarzył się z piłką nożna, hokejem i żużlem. W 1960 roku piłkarz Polonii Marian Norkowski został królem strzelców I ligi (obecna ekstraklasa). Pięć lat wcześniej Gwardia Bydgoszcz (taką nazwę nosił wówczas klub) została po raz pierwszy w historii Drużynowym Mistrzem Polski na żużlu. Jednym z liderów tamtej drużyny był Mieczysław Połukard.

W późniejszych latach idolami żużlowych kibców byli m.in. Henryk Glücklich, Andrzej Koselski, Stanisław Kasa, Marek Ziarnik, Bolesław Proch, Ryszard Dołomisiewicz, Piotr Protasiewicz, Jacek Gollob i oczywiście Tomasz Gollob. Wychowanek Polonii w 2010 świętował tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu. Ogółem Polonia na swoim koncie ma 7 złotych, 7 srebrnych i 11 brązowych medali DMP.

W barwach Polonii sukcesy odnosił też Henryk Drzymalski, w latach 70-tych i 80-tych obok Wojciecha Fibaka najlepszy tenisista w Polsce. Polonia pochwalić się też może sześcioma olimpijczykami. Oprócz wspomnianego już Klemesa Biniakowskiego w Igrzyskach startowali również: Eulalia Szwajkowska, Zygmunt Buhl, Zygfryd Weinberg (wszyscy lekkoatletyka), Marian Norkowski (piłka nożna) i Marian Feter (hokej na lodzie).