Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ogłosił, że w 2020 roku paralekkoatletyczne mistrzostwa Europy odbędą się w Bydgoszczy. W dniach 3-7 czerwca na stadionie Zawiszy ponad 600 zawodników powalczy o medale.

Zawody zostaną rozegrane w dniach 3-7 czerwca na stadionie Zawiszy przy ul. Gdańskiej, dokładnie na trzy miesiące przed rozpoczęciem Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku. Na tym samym obiekcie rozegrane już zostały zawody międzynarodowe wysokiej rangi takie jak Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy U23 w 2017 roku oraz Mistrzostwa Świata Juniorów IAAF w 2016 roku. W tym roku w lipcu rozegrane tam także zostanie Paralekkoatletyczne Grand Prix będące przedostatnią imprezą cyklu w tym sezonie.
-To fantastyczna wiadomość dla polskich paralekkoatletów i polskiego ruchu paraolimpijskiego. Jestem zachwycony, że Polska po raz pierwszy w historii będzie gospodarzem światowych Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy. To dla nas honor i zaszczyt, że powierzono nam organizację tak prestiżowej imprezy. Z niecierpliwością oczekujemy powitania ekip w Bydgoszczy, nazywanej często polską Wenecją – nie kryje zadowolenia Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”

Mistrzostwa w Bydgoszczy będą siódmą edycją światowych Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy, które po raz pierwszy zostały rozegrane w 2003 roku w holenderskim Assen. Ostatnie mistrzostwa Europy były rozegrane w 2018 roku w Berlinie i wystartowało w nich blisko 600 zawodników, którzy rywalizowali w 182 konkurencjach medalowych. Polska wygrała wówczas klasyfikację medalową zdobywając 61 medali, w tym 26 złotych. Multimedalistami mistrzostw byli Michal Derus (T47), Krzysztof Ciuksza (T36), Michal Kotkowski (T37), Maciej Sochal (F32), Barbara Niewiedzial (T20) i Joanna Mazur/Michał Stawicki (T11).

19-21 lipca 2019r. Grand Prix World Para Athletics na stadionie Zawiszy
Testem przed mistrzostwami Europy będzie Grand Prix World Para Athletics połączone z Mistrzostwami Polski w lekkiej atletyce osób niepełnosprawnych. Imprezy sportowe odbędą się w dniach  19-21 lipca 2019r. na stadionie Zawiszy. Zawody tej rangi odbędą się w Polsce po raz pierwszy. Grand Prix World Para Athetics składa się z dziewięciu imprez. Oprócz zmagań w Bydgoszczy w tym sezonie zawody rozegrane zostaną także w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Sao Paulo (Brazylia), Pekinie (Chiny), Arizonie (USA), Nottwil (Szwajcaria), Grosseto (Włochy), Tunisie (Tunezja) oraz w Paryżu (Francja). Organizacja imprezy paralekkoatletycznej Grand Prix jest podyktowana rosnącą siłą sportu paraolimpijskiego na arenie międzynarodowej

Informacje o wydarzeniu znajdują się TUTAJ.
Wstęp jest wolny!