5 pokazów plenerowych Chóru Społecznego Czarnego Karła i jego opery antydepresyjnej „Cristoforo Colombo” autorstwa Grzegorza Pleszyńskiego będzie można obejrzeć na oddalonych od centrum miasta osiedlach Bydgoszczy. Artyści będą też zachęcać do włączenia się w ten niezwykły projekt.

Jeden z pokazów obędzie się w postindustrialnej przestrzeni hal magazynowych osiedla Bocianowo. Pokazy przeznaczone są dla mieszkańców Bydgoszczy, którzy ze względów komunikacyjnych nie zawsze mogą uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych odbywających się w centrum miasta. Pokazy będą całkowicie darmowe. Opery Chóru Społecznego Czarnego Karła przeznaczone są dla odbiorców w każdym wieku, są pogodne i wysmakowane wizualnie.
W trakcie spotkań na osiedlach artyści zachęcać będą do wstępowania w szeregi chóru w celu wspólnego przygotowania kolejnej produkcji operowej, dofinansowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Opera objazdowa” jest kontynuacją działań Chóru Społecznego powołanego do życia w 2015 roku przez Martę Filipiak, Grzegorza Pleszyńskiego i Jacka Puzinowskiego.

Program i miejsca występów:

•         14.06.2018 (czwartek) godz. 20.00  - Hala Moderator Inwestycje Sp. zoo. ul. Rycerska / Osiedle Bocianowo
•         15.06.2018 (piątek ) godz. 20.00  -  Ogród Uprawy Sztuki przy Synagodze / Osiedle Stary Fordon
•         21.06.2018 (czwartek), godz. 19.00 -  Rada Osiedla / Osiedle Łęgnowo Wieś
•         22.06.2018 (piątek) godz.17.30 - Kino Jeremi / występ chóru i pokaz filmu "Theatrum Magicum"/ Osiedle Nowy Fordon

Festiwal „Oko nigdy nie śpi”
3 lipca, Społeczny Chór Czarnego Karła, w ramach 5. Festiwalu Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe „Oko nigdy nie śpi”, wystawi też operę na podstawie powieści Agnieszki Taborskiej „Niedokończone życie Phoebe Hicks“ (Prolog, Akt I i Akt II). Spektakl będzie miał miejsce w Pałacu Starym w ZPP Ostromecko zarządzanym przez Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.