Paweł Łysak wraca na deski Teatru Polskiego z nową premierą. Były dyrektor bydgoskiej sceny pracuje nad przedstawieniem „Trump i pole kukurydzy”. Premiera w lutym.

Teatr Polski w Bydgoszczy rozpoczął próby do premiery „Trump i pole kukurydzy". Tym razem dyrektor Łukasz Gajdzis zaprosił do współpracy Pawła Łysaka, byłego dyrektora bydgoskiej sceny i Artura Pałygę, który niejednokrotnie współpracował już z naszym teatrem (m. in. spektakl „Szwoleżerowie” i "Historie bydgoskie"). Premierę zaplanowano na 16 lutego.

"Trump i pole kukurydzy" to własna wizja początku końca świata duetu Łysak/Pałyga. Jedną z kluczowych ról odkrywa tytułowy Donald Trump. Chociaż na co dzień niezainteresowany ekologią, w spektaklu prowadzi śledztwo dotyczące roślin, które w wielkim spisku przeciwko ludzkości przyspieszają proces ocieplenia kilmatu. Jeśli będą pochłaniać mniej dwutlenku węgla, a wytwarzać więcej tlenu, zginie ich największy szkodnik - człowiek. 

W spektaklu wystąpią: Alicja Mozga, Dagmara Mrowiec-Matuszak, Emilia Piech, Małgorzata Witkowska, Damian Kwiatkowski. 

Scenografię przygotuje Robert Rumas, projekcje Artur Sienicki, asystentką reżysera będzie Anna Włodarska, a inspicjentem Adam Pakieła.

Paweł Łysak był dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy w latach 2006- 2014. Aktualnie jest dyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie. Został nagrodzony Paszportem „Polityki” za "konsekwentne budowanie ambitnego repertuaru" (2008), był laureatem Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej w Sopocie (2007 - za reżyserię słuchowiska Witaj w tej krainie, 2008 - wyróżnienie dla słuchowiska Akropolis 2011 - Grand Prix i nagroda za reżyserię słuchowiska Somosierra, 2013 - za reżyserię słuchowiska Prorok Ilja). W 2012 otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "teatr" i Nagrodę Prezydenta Bydgoszczy. W 2015 odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za "zasługi dla kultury polskiej".