W zabytkowej hali wodociągów odbędzie się X edycja festiwalu „Muzyka u źródeł”. Z okazji okrągłego jubileuszu odbędzie się aż 10 koncertów muzyki kameralnej, w tym jeden przygotowany specjalnie dla najmłodszych.


Festiwal „Muzyka u źródeł” to okazja do spotkania znakomitych artystów i niezwykle utalentowanych muzyków, zarówno tych ze statusem gwiazdy, jak i stawiających pierwsze kroki w karierze estradowej. 

W tym roku imprezę zainauguruje Dawid Lubowicz, który fanom brzmień z pogranicza klasyki i jazzu jest doskonale znany (na co dzień gra w zespole Atom String Quartet), jednak tym razem wystąpi w nowej roli - lidera (muzyka i kompozytora) autorskiego projektu.  

Próg kariery właśnie przekraczają artystki z kwartetu smyczkowego New Music Quartet, które zagoszczą na festiwalowej scenie 3 listopada. To młody, niezwykle obiecujący kwartet, który konsekwentnie rozwija swoją artystyczną działalność, zdobywając nagrody na kolejnych międzynarodowych konkursach.

Młodą i świeżą energię wniosą bez wątpienia muzycy z Serbii. The Mockingbirds  - to troje młodych utalentowanych muzyków, którzy brawurowo wykonają utwory znane ze światowego kina, w wyjątkowych autorskich aranżacjach. Tego wieczoru można spodziewać się muzycznych niespodzianek oraz bałkańskiego ducha.

Podczas festiwalu nie zabraknie gwiazd , niezwykłych osobowości scenicznych. Już od połowy września ogromnym zainteresowaniem cieszą się koncerty Waldemara Malickiego, który wraz zespołem wystąpi w programie „Piazzolla –El Tango” oraz Vadima Brodskiego, którego koncert jest realizowany na wyraźne życzenie publiczności.

Kolejny raz festiwalowa publiczność będzie miała okazję wysłuchać autorskich interpretacji dzieł klasyków – Bacha, Mozarta, Beethovena, Chopina – w wykonaniu Filipa Wojciechowskiego. Jak nikt inny potrafi  on łączyć muzykę klasyczną z jazzem.

Na uwagę zasługuje niewątpliwie koncert z muzyką polskich kompozytorów w wykonaniu Barock Quartet. Muzycy zagrają utwory Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Herdzina oraz Roberta Kanaana. Ostatni z kompozytorów specjalnie na festiwal skomponował kwartet smyczkowy „Musica Futura”, który jest jego muzycznym komentarzem do zjawiska intensywnie rozwijającej się w świecie technologii i miejsca w nim człowieka i jego potrzeb.

Festiwal zakończy koncert utrzymany w stylistyce swingowo-jazzowej „Women In Black”. Na scenie zagoszczą fantastyczny trębacz, autor muzyki - Gary Guthman oraz wokalistka - Saha Strunin.

Po raz pierwszy w ciągu 10 lat  festiwalu odbędzie się koncert przeznaczony dla młodszej publiczności. Zespół Dixie Brotherhood zaprezentuje muzykę z polskich filmów  (Pan Samochodzik, Czterej Pancerni, Magiczne Drzewo ), która być może zakręci łezkę rozrzewnienia w niejednym oku rodziców.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Muzyka u Źródeł

Bilety na koncerty dostępne są w sklepach Empik oraz na portalu biletowym Ticketmaster.pl

„Muzyka u źródeł”:2-18 listopada 2018,  Muzeum Wodociągów, ul. Gdańska 242, Bydgoszcz

Program TUTAJ.