Z jednodniowego przeglądu kapel folkowych przekształcił się w znaczącą imprezę w kraju - Miejskie Centrum Kultury już po raz szósty zaprasza na Festiwal Muzyki Tradycyjnej i Ludowej - Ethniesy. W tym roku gwiazdą będzie ukraiński zespół DakhaBrakha

Podczas tegorocznych Ethniesów zaprezentowane zostanie bogactwo tradycji muzycznych z różnych regionów Polski i nie tylko.  Na scenie Miejskiego Centrum Kultury zagrają najlepsi artyści, którzy pełnymi garściami czerpią z dorobku kultury ludowej. Oprócz występów zespołów z czołówki sceny folkowej w Polsce oraz zagranicznych gości z Ukrainy, będzie można wziąć udział w warsztatach, w tym tych przygotowanych specjalnie dla najmłodszych.

Festiwal zainauguruje zespół Maniucha i Ksawery, który wystąpi na scenie MCK-u 15 marca. To duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z pieśniami ukraińskiego Polesia. Ich kompozycje pełne są przeróżnych gatunków muzycznych; artyści łączą ze sobą pieśni weselne, żniwne, kolędy i kołysanki. Niejednokrotnie sięgają taż do archiwalnych nagrań z wsi Polesia.

Dzień później swoimi arcyciekawymi brzmieniami podzieli się zespół Księżyc – ich muzykę można śmiało nazwać magiczną. Z subtelnymi brzmieniami instrumentów klawiszowych i dętych, współgrają poetyckie teksty i sugestywne frazy.

Oprócz tego na Ethniesach usłyszymy m. in. Mosaik, który zachwyci brzmieniami prosto z Suwalszczyzny, a także Kapelę Maliszów z Beskidu Niskiego, Karolinę Cichą, która wraz z Mateuszem Szemrajem przedstawi muzykę z „Płyty tatarskiej”, a także zespół Tęgie chłopy z Kielecczyzny, który kontynuuje tradycje muzyki tanecznej tego regionu w jej autentycznej, niestylizowanej formie. Z kolei duet Svitlana Nianio i Raphael Rogiński zaprezentuje na Bydgoskie scenie zupełnie nowe kompozycje.

Gwiazdą tegorocznych Ethniesów będzie ukraiński zespół DakhaBrakha. To kwartet z Kijowa grający muzykę z gatunku world music, choć sami określają ją mianem „etno-chaosu”. Artyści sięgają nie tylko po pieśni ludowe z różnych regionów Ukrainy, ale też do muzyki afrykańskiej czy australijskiej. Zespół znany jest ze świadomego eksperymentowania z instrumentami z całego świata, przez co ich muzyka jest tak niepowtarzalna i unikatowa.

Ale Ethniesy to nie tylko koncerty – podczas festiwalu odbywać się będą także warsztaty, m. in. warsztaty tańców tradycyjnych z Piotrem Zgorzelskim (16-17 marca), który zaprezentuje podczas zajęć formy tańca wprost z dawnych polskich potańcówek.
Jest i oferta dla najmłodszych miłośników muzyki  - w ramach warsztatów prowadzonych przez Jolantę Kossakowską („Opowieści pełne muzyki”), dzieci będą mogły tworzyć bajkowe historie, używając do tego zarówno swojego głosu, jak i instrumentów.

Ostatniego dnia festiwalu zaplanowano spotkanie autorskie w Kawiarni Szpulka w MCK-u. Będzie okazja do spotkania się z trzema twórcami, z których każdy w inny sposób nawiązuje do ludowych wzorów poezji: to  Lubow Jakymczuk, młoda poetka ukraińska, polska poetka Aneta Kamińska  i Bogdan Trojak, jeden z najbardziej cenionych współczesnych poetów czeskich.

Ethniesy 15-18 marca 2018, Miejskie Centrum Kultury
Bilet na jeden dzień koncertowy: 30 zł
Karnet na cały festiwal: 100 zł(dostępne w kasie MCK, Bydgoszcz, ul. Marcinkowskiego 12-14)

RAMKA:
PROGRAM:
15.03.2018, godz. 19.00: Maniucha i Ksawery / Svitlana Nianio i Raphael Rogiński (ELIK)
16.03.2018, godz. 19.00: Księżyc / Karolina Cicha / Kapela Maliszów
16.03.2018 , godz. 23.00, kawiarnia Szpulka MCK: After party: DJ Kozber (wstęp wolny)
17.03.2018, godz. 19.00: Mosaik / Tęgie Chłopy / DachaBracha
17.03.2018, sobota, godz. 23.00, After Party: SAWT / SUR DJ SET (wstęp wolny)
WARSZTATY / WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
16–17.03.2018, godz. 9.00: Warsztaty tańców tradycyjnych z Piotrem Zgorzelskim (zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz, cena 100 zł)
17.03.2018, godz. 11.00, Opowieści pełne muzyki – warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym/wczesnoszkolnym, (zapisy: dominika.kiss-orska@mck-bydgoszcz.pl; cena: 10 zł za dziecko (bilety dostępne w kasie MCK)
18.03.2018, godz. 15.00, Spotkanie autorskie: Lubow Jakymczuk / Bogdan Trojak / Aneta Kamińska (wstęp wolny)