W najbliższy wtorek zapraszamy do kina Orzeł na pokaz filmu „Czternaście dni. Prowokacja bydgoska”, który odbędzie się w ramach obchodów Roku Bydgoskiego Marca '81. Bilety do nabycia w kasie MCK za jedyne 5 zł.

„Czternaście dni. Prowokacja bydgoska” to nieznana szerszej widowni opowieść o zajściach w Bydgoszczy w marcu 1981 r. , zapis dramatycznych wydarzeń okresu pierwszej Solidarności, jakie rozegrały się w naszym mieście.

Punktem wyjścia było powstanie na zjeździe zjednoczeniowym w Poznaniu (8-9.03.1981 r.) NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność, a następnie narastający sprzeciw członków tego związku przeciwko odmowie jego rejestracji. Głównym obszarem konfrontacji była wówczas będąca siedzibą tego związku Bydgoszcz. 16 marca 1981 r. rozsierdzeni odmową poparcia ze strony ZSL działacze chłopskiej Solidarności zajęli tamtejszą siedzibę Komitetu Wojewódzkiego tej partii i rozpoczęli w niej strajk okupacyjny. Działacze Solidarności mieli nadzieję, że uda im się wykorzystać salę obrad Wojewódzkiej Rady Narodowej jako trybunę dla poparcia postulatów strajkujących chłopów. W swoich kalkulacjach mocno się jednak przeliczyli. 19 marca 1981 r. , podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej, doszło do pobicia przez milicję zaproszonych na to posiedzenie przedstawicieli bydgoskiej Solidarności z szefem regionu, Janem Rulewskim na czele. Przybyła z Gdańska do Bydgoszczy Krajowa Komisja Porozumiewawcza NSZZ Solidarność wydała wówczas oświadczenie, że napaść ta była prowokacją przeciwko rządowi generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Film został zmontowany z archiwalnych materiałów ukrywanych przez lata przez służby specjalne. Pojawiają się na nich kluczowe postacie tamtego okresu: Lech Wałęsa, Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk czy Andrzej Gwiazda. Materiały ukazują gorącą atmosferę trwających całą noc obrad, spory, ustalenia, głosowania.

Pokazy filmu odbędą się we wtorek, 16 marca, o godz. 17:00, 19:30 i 21:00 w kinie Orzeł. Bilety do nabycia w kasie Miejskiego Centrum Kultury w cenie 5 zł.