
Rewolucja w budownictwie. Koniec z piecami węglowymi?

Energia grzewcza budynków – zmiany
Europejska dyrektywa zobowiązuje członków UE do radykalnych oszczędności na energii grzewczej. Każdy nowy budynek będzie musiał być stawiany pod pewne wytyczne. Najważniejszy będzie współczynnik zużycia energii, czyli symbol Ep.
Określa on roczną ilość energii, potrzebną do zaspokojenia wszystkich potrzeb mieszkańców. Na tę chwilę Ep wynosi 95 kWh/ m2rok. Od roku 2021 nie będzie mógł przekraczać 70 kWh/m2rok. Jednak Ep to nie wszystko. Równie ważny będzie współczynnik przenikania ciepła, którego symbol to „U”. Nadchodzące zmiany mają dotyczyć głównie zewnętrznych przegród jak ściany i stropy. Będą musiały być jeszcze grubsze, aby przepuszczać jak najmniej ciepła.
W Polsce domy ogrzewane są przede wszystkim tradycyjnymi kotłami węglowymi. Jako że mają one szkodliwy wpływ na środowisko, ponieważ generują mnóstwo zanieczyszczeń, zastąpić je mają ekologiczne piece. Od 2020 roku w domach będzie można zainstalować tylko kotły grzewcze niskoemisyjne. Stare kotły zostaną wycofane ze sprzedaży, a zakup nowych urządzeń ma obowiązywać wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej.
Ustawa „antysmogowa” daje również pole do popisów władzom województw. Mogą one decydować o ograniczeniu konkretnych rodzajów ogrzewania w celu poprawy stanu powietrza. Okazuje się, że budowa domu po 2021 będzie wykluczała możliwość montowania tradycyjnych pieców. Nie pozwoli na to wartość Ep, gdyż byłaby wtedy zdecydowanie za duża.
Źródła ciepła po 2021 roku
Wielu ekspertów sugeruje, że dobrym rozwiązaniem po 2021 roku może być prąd. Niestety, nie każdy będzie mógł sobie na niego pozwolić, ponieważ nadal jest bardzo kosztowny. Jeszcze inni sugerują, że właściwym rozwiązaniem w tym przypadku jest inwestycja w odnawialne źródła energii np. panele fotowoltaiczne.
Nowe przepisy umożliwią na pewno wykorzystanie konwencjonalnych źródeł ciepła jak np. kotły na biomasę. Eksperci sugerują, że alternatywą będą również pompy ciepła lub kotły gazowe, które pozwolą na uzyskanie niskiego współczynnika Ep budynku. Bez wątpienia będą to zdecydowanie bardziej ekologiczne i przyjazne dla nas samych rozwiązania.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj