Gmina Jarocin zbuduje pięć osiedli w programie Mieszkanie Plus. Można będzie wynająć tam trzypokojowe mieszkania za 600 złotych miesięcznie. Wydaje się, że jeśli tak będzie wyglądała realizacja rządowego programu w całej Polsce, to już chyba nikt nie będzie chciał kupić mieszkania z kredytem hipotecznym

Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego już w grudniu rozdzieli pierwsze 100 lokali w rządowym programie Mieszkanie Plus. W marcu lokatorzy będą mogli się do nich wprowadzić.
Według zapowiedzi premier Beaty Szydło, cena najmu lokalu w programie Mieszkanie Plus miała wynieść ok. 20 zł za metr kwadratowy. Jest to atrakcyjna stawka w dużych miastach, ale w mniejszych już niekoniecznie. Jerzy Wolski, prezes JTBS wyliczył, że w Jarocinie nie będzie to cena atrakcyjna w stosunku do ofert na rynku nieruchomości i obniżył ją do 11- 12 zł. Za trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 55,1 m. kw. rodzina zapłaci 606 zł miesięcznie plus rachunki za media. Drugi typ mieszkania to 35-metrowa kawalerka na poddaszu za 391 zł. Będą to najtańsze mieszkania na rynku.
- Muszę przyznać, że deweloperzy w naszym mieście wstrzymali oddech. Czekają na rozwój sytuacji, jaki będzie popyt na mieszkania własnościowe. W planach mamy w sumie budowę ponad 400 tanich czynszówek, to sporo jak na nasz rynek – mówi Jerzy Wolski. - Na pierwszą turę budowy wzięliśmy 50 mln zł z banku BGK. Połowę kredytu spłaci spółka JTBS, a drugie tyle gmina. Dzięki temu, że samorząd dołożył się do tej inwestycji, mogliśmy obniżyć koszty najmu. Teraz mamy ponad 750 chętnych, a rodziny są gotowe nawet przeprowadzić się do Jarocina z okolicznych miejscowości – dodaje prezes.
Ceny z Jarocina zaskakują, gdyż wynajęcie tam 50-metrowego mieszkania na wolnym rynku kosztuje około tysiąca złotych. W Warszawie czynsz za podobny lokal w dobrej lokalizacji to ponad 2000 zł. Według zasad programu Mieszkanie Plus spadłby do tysiąca. Jeśli ceny lokali z programu Mieszkanie Plus w większych miastach Polski będą wyglądały podobnie jak w Jarocinie, rynek nieruchomości zostanie wywrócony do góry nogami.
- Kredyt jest sporą barierą. Trzeba zmobilizować się i zebrać wkład własny, a to zajmuje czas. Pamiętam, ile lat czekało się na mieszkanie w czasach PRL. My chcemy rodzinom zapewnić łatwo dostępny kąt do usamodzielnienia się – mówi szef programu Mieszkanie Plus w Jarocinie.
Gmina Jarocin jest pionierem programu w kraju, bo jeszcze zanim rząd ogłosił program tam już planowano tam budowę tanich mieszkań czynszowych. - Mieliśmy już projekty, działki, wystarczyło tylko sięgnąć po finansowanie - wspomina Wolski. - Nie budujemy gęsto upakowanych budynkami blokowisk, tylko osiedla z trzykondygnacyjnymi szeregowcami. W jednym takim segmencie jest sześć mieszkań. Podobnych osiedli powstaje pięć. Każde zlokalizowane w sąsiedztwie szkoły, przedszkola, co według Wolskiego rozwiązuje inny problem. Za chwilę te szkoły miałyby problem z brakiem uczniów. Mieszkania Plus będą przeznaczone w pierwszej kolejności dla rodzin z dzieckiem, czy dziećmi w wieku szkolnym do 15 roku życia
Uwaga, jest już podróbka Mieszkanie Plus
Mieszkanie Plus cieszy się tak zainteresowaniem, że jedna z prywatnych firm zaczęła się podszywać pod rządowy program. Powstała strona mieszkanieplus.org.pl, która tworząc w sieci sporo szumu wokół programu, łowi klientów dla jednej z agencji nieruchomości oraz banku. Serwis jest promowany w internecie i spycha oficjalną rządową stronę BGK Nieruchomości na dalsze miejsca w wyszukiwarce Google. Sprytni autorzy szukają zainteresowanych rządowym projektem. Jeśli chętni pochodzą z miast gdzie Mieszkania Plus jeszcze nie powstały, oferują wynajem, albo zakup mieszkania na własność na normalnych komercyjnych warunkach.