Europejczycy kupują coraz mniej aut z silnikiem Diesla. Ford postanowił zachęcić klientów do wybierania bardziej ekologicznych aut.

Importer amerykańskiej marki w Wielkiej Brytanii w zamian za zezłomowanie swojego auta osobowego z silnikiem Diesla w wieku powyżej 8 lat, oferuje klientom rabat w wysokości 4 tys. funtów. Po przeliczeniu na złotówki daje to kwotę około 19 tys. zł. Oferta skierowana jest także do przedsiębiorstw, a w tym przypadku rabat może wynieść nawet 7 tys. funtów, czyli około 32 tys. zł.

Promocja ma obowiązywać od 1 września do końca roku.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. ilość rejestracji samochodów zasilanych olejem napędowym spadła w Europie o 4,3 proc. Oznacza to, że udział Diesla znajduje się obecnie na poziomie 45,3 proc. – to najgorszy wynik od 2009 roku, kiedy to udział tego rodzaju napędu wynosił 44,4 proc. – czytamy w najnowszym raporcie opublikowanym przez JATO Dynamics.

Porównując dane z pierwszego półrocza 2016 i 2017 roku pod kątem liczby rejestracji, można zauważyć, że prawie we wszystkich europejskich krajach (wyjątkiem są tylko Włochy oraz Dania) odnotowano spadki udziału samochodów z silnikami Diesla. Największe tąpnięcie nastąpiło w Grecji (-9 proc.) oraz Austrii i Hiszpanii (-6,8 proc.). W Polsce rynek dla tej technologii zmniejszył się o 3,5 proc.