Bezpieczeństwo dzieci w czasie podróży samochodem jest priorytetem dla każdego rodzica i opiekuna. Możemy być szczęśliwi z tego powodu, że dziś każdy kto tego potrzebuje, może kupić dziecięcy fotelik samochodowy. Jedno jest pewne – na bezpieczeństwie nie można oszczędzać. Specjaliści od bezpieczeństwa w ruchu drogowym również są jednogłośni – lepszy najtańszy fotelik samochodowy lub foteli używany niż jego brak. Należy o tym pamiętać kiedy przyjdzie do kupowania fotelika dla swojego dziecka i będziesz szukać wymówek, aby może tego nie robić.

Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka

Jest wiele kryteriów, którymi należy się kierować przy wyborze fotelika samochodowego dla swojego dziecka. Pierwsze i najważniejsze to jego wzrost i waga. W rzeczywistości o fotelik samochodowy należy zadbać już dla swojego noworodka, kiedy zamierzamy go bezpiecznie odebrać ze szpitala i przewieźć samochodem do domu takie foteliki należą do grupy 0 do 12miesięcy lub 0 do 18. Ich budowa mocno różni się od fotelików dla starszych dzieci. Przede wszystkim tym, że dziecko pozostaje w tym foteliku niczym w kołysce. Nie siedzi, ale leży. Wszystko po to, aby zapewnić najlepszą ochronę układowi kostnemu na wypadek zderzenia. Kręgosłup i kości noworodka są bardzo kruche i należy im zapewnić odpowiednią ochronę. Tym właśnie zajmuje się pierwszy fotelik dla dziecka.

Kiedy dziecko podrośnie i będzie miało ponad roczek, należy pomyśleć o wymianie fotelika na nowy – dla starszego dziecka. Tu również wybór jest bardzo duży. Zależnie od producenta, mogą oni stosować podział na wagę dziecka lub jego wzrost. Ułatwia to dopasowanie odpowiedniego fotelika dla swojej pociechy. Nasuwa się jednak pytanie, jak długo dziecko będzie musiało w takim foteliku podróżować i jak często trzeba go kupować. To pytanie nie jest pozbawione sensu, szczególnie w obliczu szybko rosnącej inflacji i podwyżkom cen praktycznie wszystkich produktów.

Do kiedy dziecko musi korzystać z fotelika samochodowego

Przez wiele lat w polskim prawie znajdował się zapis, nakazujący dzieciom podróżowanie w foteliku aż do czasu ukończenia 12 roku życia i osiągnięcia 36 kilogramów wagi. Spełniając te kryteria, dziecko mogło przesiąść się z fotelika na przedni fotel samochodu lub tylną kanapę, zapinając się fabrycznymi pasami bezpieczeństwa. Zaznaczamy jednak że tak było przed wieloma laty. Dziś wiele się zmieniło i obowiązuje tylko jedno kryterium określające jak długo dziecko musi podróżować w foteliku. A mianowicie do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Dlaczego zmieniono te kryteria i postawiono na kryterium wzrostu? Z bardzo prostego powodu. Pasy samochodowe są skonstruowane w taki sposób, że dopiero po uzyskaniu określonego, minimalnego wzrostu przez pasażerów zaczynają działać z pełną skutecznością. Tym wzrostem jest 150 cm.

Niżsi pasażerowie mogą mieć problem z tym, aby pasy bezpieczeństwa dobrze ich opinały i utrzymywały na miejscu. W praktyce oznacza to że dzieci mogą mieć różny wiek i będą mogły przestać podróżować w foteliku. Dzieci, które rosną szybciej będą młodsze od innych i już będą mogły przesiąść się z fotelika na pełnowartościowy fotel samochodowy. Natomiast inne, te które rosną nieco wolniej, będą musiały podróżować w foteliku przez dłuższy czas. Ile kosztuje dobry fotelik samochodowy? Niestety nie są to tanie rzeczy – ich ceny zaczynają się od około 350 złotych i mogą osiągać nawet 2000 złotych. Do zakupu nowego fotelika potrzebny może być kredyt pozabankowy. Warto o nim pamiętać, szczególnie wtedy kiedy spodziewasz się dziecka, a inne wydatki pozbawiły cię wszystkich oszczędności i zwlekasz z zakupem fotelika. Nie odkładaj tego na później –kredyt pozwoli ci działać odpowiedzialnie.