Nie ma tu popularnych tras turystycznych, zabytków architektury czy pomników – są za to ciekawe zakątki, które wiele mówią o historii naszego miasta, zapomniane obiekty czy przepiękne miejsca z przyrodą w roli głównej. Powstał nowy subiektywny przewodnik po Bydgoszczy zatytułowany „Za winklem, po schódkach”. Premiera w czwartek, 30 stycznia.

Przewodnik napisała Dominika Kiss-Orska, bydgoska animatorka kultury i pomysłodawczyni cyklu wycieczkowego „Kultura na świeżym” realizowanym od 8 lat przez Miejskie Centrum Kultury. 

„Za winklem, po schódkach” stylizowany jest na dawne wydawnictwa, ma tekturową, wąską okładkę. W stustronicowym przewodniku poznajemy poszczególne części Bydgoszczy, czasem całe dzielnicy, czasem ich fragmenty - od zupełnie innej strony niż zazwyczaj w przewodnikach turystycznych. Autorka zwraca uwagę na nieoczywiste detale, odnajduje kamienice – perełki, pokazuje ślady historii danego miejsca poprzez drobiazgi i szczegóły. 

Książkę rozpoczyna rozdział o Starym Fordonie, jego urokliwej architekturze i magicznej aurze ciekawej, żydowskiej niegdyś dzielnicy. Jest także Myślęcinek, ten współczesny, ale też ten z dawnych lat, z leśniczówką w miejscu Centrum Edukacji Ekologicznej.  Jest też sporo o Rynkowie, kolejce kursującej niegdyś do Lasu Gdańskiego czy lasach roztaczających się wokół Myślęcinka. 

Fani przyrody i sportów wodnych nie mogą przeoczyć rozdziału o Smukale – znajduje się w nim sporo ciekawostek na temat spływów, ale też nadrzecznych pikników z dawnych lat. Jest też Babia Wieś, Okole z tramwajami wodnymi i dawną Rivierą. Ostatni rozdział to podróż po najpiękniejszych jeziorach wokół Bydgoszczy. 

To pierwsza cześć subiektywnego przewodnika. W przygotowaniu jest druga – znajdą się tam m. in. wycieczki po Łęgnowie i Brdyujściu. 

Prezentacja przewodnika odbędzie się w czwartek, 30 stycznia o godz. 18 w księgarni Skrzynka na Bajki, ul. Focha 2. Wstęp wolny. 

Projekt współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.