Zapotrzebowanie na programistów ciągle rośnie. Tak samo jak i płace związane z tym zawodem. Nie dziwi więc fakt, że na rynku pojawia się wiele kursów obiecujących opanowanie podstawowych i zaawansowanych umiejętności pozwalających na funkcjonowanie w tej branży. Jak wybrać taki kurs programowania, który dostarczy niezbędnej wiedzy, a nie tylko pozbawi gotówki? Oto kilka wskazówek, które ułatwią podjęcie dobrej decyzji!

Warto zacząć od siebie

Przed rozpoczęciem przeglądania kursów programowania, warto zastanowić się, czego od niego oczekujemy. Być może celem będzie zdobycie wymarzonego zawodu lub też stworzenie aplikacji, która umożliwi pracę nad własnym biznesem. Kurs kursowi nierówny i ciężko znaleźć dwa podobne, które pokrywałyby ten sam zakres tematyczny. Ponadto bardzo istotnym czynnikiem, który przyśpiesza, ale także zupełnie uniemożliwia przyswojenie odpowiedniej wiedzy, jest motywacja. Jej poziom wśród większości osób jest zazwyczaj bardzo niski. To nie zwiastuje nic dobrego. Prawdopodobnie bowiem nie przejdą one nawet przez pierwszy etap nauki. Dlatego przed zakupem kursu programowania należy precyzyjnie określić swoje cele oraz inspiracje, które pomogą systematycznie przyswajać wiedzę nawet pomimo chwilowego znudzenia tematem.

Fachowcy uczą się od profesjonalistów

Po podjęciu decyzji na temat zakresu materiału do przyswojenia, niezbędnego do osiągnięcia celu, nadchodzi czas na zapoznanie się z ofertą rynkową. Niestety popularność kursów programowania sprawia, że na rynku pojawia się wielu pseudo trenerów, których wiedza i umiejętności pozostawia wiele do życzenia. Dlatego przed ostatecznym wyborem warto zapoznać się z opiniami. Najlepiej tymi na Google lub Facebooku, ponieważ są najtrudniejsze do podrobienia. Zazwyczaj niemożliwe jest usunięcie tych negatywnych, co niestety ma miejsce na innych tego typu portalach.

Wybierając swojego przyszłego nauczyciela, warto zwrócić uwagę na jego kompetencje, doświadczenie oraz dotychczas zrealizowane projekty. Nie zostanie profesjonalistą osoba ucząca się od amatora. Duże znaczenie ma także forma kursu. Jedni efektywniej przyswoją wiedzę podczas zajęć online, które będą mogli sobie odtworzyć w dowolnym momencie. Inni natomiast potrzebują nauczyciela tłumaczącego zagadnienia w czasie rzeczywistym. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest fakt, że trener może na bieżąco poprawiać błędy swoich uczniów. Dzięki temu nauka przebiega zazwyczaj szybciej. Taki typ zajęć oferuje m.in.ALX. Niemniej jednak zazwyczaj to, jaka forma zajęć będzie najbardziej efektywna, zależy od indywidualnych predyspozycji ucznia. Warto wziąć to pod uwagę podczas wyboru kursu programowania.

Inne czynniki motywujące lub demotywujące

Choć mało się mówi na ten temat, to w przypadku większości osób, duże znaczenie dla efektywności kursu ma jego cena. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Ludzka psychika zazwyczaj bardziej ceni to, co wymagało poniesienia większych nakładów finansowych. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że wydając większą kwotę na kurs programowania Warszawa, bardziej zaangażujemy się w jego przebieg. To w konsekwencji przełoży się ilość wyniesionej wiedzy oraz umiejętności. Ponadto warto także zwrócić uwagę na czas trwania kursu.

  1. Zbyt krótki może jedynie przekazać tylko najważniejsze informacje, które nie wystarczą, aby zacząć samodzielnie programować.
  2. Zbyt długi może skutkować szybkim zniechęceniem do programowania i poczuciem, że nigdy nie uda się przyswoić wystarczającej wiedzy.

Ani jeden, ani drugi nie przyniesie więc pożądanego efektu. Warto więc poświęcić trochę czasu na wybór takiego kursu, którego czas trwania będzie optymalny.