Budowa domu wymaga od nas przemyślenia wielu aspektów i szczegółów, które będą rzutować na przyszłość. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór ogrzewania, które ma nam zapewnić komfort mieszkania, możliwie łatwą obsługę i nie narażać nas na zbyt wysokie koszty z tym związane. Jedną z możliwości do wyboru jest powietrzna pompa ciepła. Pompy ciepła mogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i gorącą wodę aż o 80 procent! To dostatecznie dużo, aby zainteresować się tym, czym jest i jak działa pompa ciepła. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Pompa ciepła - co to jest?


Zainstalowanie w swoim domu powietrznej pompy ciepła jest jednym z najlepszych sposobów na oszczędności. Pompa ciepła jest to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze wykorzystujące do pracy energię cieplną, której pokłady znajdują się w ziemi, wodzie czy powietrzu. Zasada działania polega na przemianach fizycznych, jakie zachodzą wewnątrz urządzenia: sprężanie i rozprężanie oraz parowanie i skraplanie. 


Ile prądu zużywa pompa ciepła?


Wielu zastanawia się, w czym tkwi tajemnica, że pompa ciepła pozwala zaoszczędzić. Pompa ciepła powietrze-powietrze częściowo zasilana jest prądem elektrycznym. Co za tym idzie, korzystamy głównie z darmowej energii z powietrza, a płacimy jedynie za jej transport, czyli rachunki za prąd. 

Zwroty dla właścicieli domów i budynków są ogromne. Przyjmuje się, że z każdej 1kWh zużytej energii można wyprodukować do 5kWh energii cieplnej. Dzięki temu inwestycja w pompę ciepła jest w stanie zwrócić się w ciągu 3,5 roku, a nawet wcześniej, jeśli zainteresowany postara się o dotację na system.


Ile kosztuje pompa ciepła wraz z instalacją?


Miesięczny koszt ogrzewania pompą ciepła nie jest aż tak wysoki, ale zakup i instalacja pompy ciepła to dość duży wydatek. Szacuje się, że cena powietrznej pompy ciepła wraz z montażem wynosi od 25 do 31 tys. zł. Dokładny koszt zależy od tego, jaki rodzaj pompy wybierzemy. Tak czy inaczej, pamiętać trzeba, że pompa korzysta z uzupełniającego źródła ciepła, co wiąże się z dodatkowymi kosztami (co miesięczny wydatek).


Bezkonkurencyjna w zakresie zewnętrznych powietrznych pomp ciepła jest Mitsubishi Zubadan. Na tle pozostałych wyróżnia się wyjątkowością i niezawodnością. Minimalny czas życia takich pomp to 25 lat, dlatego jednostka zewnętrzna Mitsubishi i wybrana jednostka wewnętrzna to wydatek na lata.