Nowy rok przyniesie zmiany w dostępie do informacji. Już w przyszłym roku wynagrodzenia tysięcy Polaków będą widoczne w internecie. Wszystko za sprawą nowego rejestru elektronicznego. Każda umowa zawarta przez jednostkę sektora finansów publicznych ma być ujawniona w Centralnym Rejestrze Umów prowadzonym przez Ministerstwo Finansów.

Celem wprowadzenia rejestru jest rozszerzanie jawności finansów państwa, który może pomóc zapobiegać nie tylko korupcji, ale też dyskryminacji płacowej.

W rejestrze znajdą się pensje tysięcy Polaków zatrudnionych w tzw. budżetówce. Jak donosi „Rzeczpospolita”, w rejestrze widoczne będą bowiem również umowy zawierane z pracownikami. Od 1 lipca 2022 r. jednostki finansów publicznych będą musiały umieszczać w elektronicznych rejestrach dane o umowach.

Oznacza to, że widoczne będą wynagrodzenia zarówno pracowników samorządowych, jak i pracowników skarbówki, lekarzy czy nauczycieli. Niewykluczone również, że podane też będą wynagrodzenia pracowników służb mundurowych.

Wynagrodzenia nawet miliona Polaków będą widoczne w internecie. Jeśli rejestr zostanie wprowadzony w formie proponowanej przez rządzących już niedługo każdy będzie mógł kilkoma kliknięciami sprawdzić, ile zarabiają pracownicy sektora publicznego.