Na stacjach Orlenu można będzie płacić za paliwo telefonem przy dystrybutorze. Nie będzie więc potrzeby podchodzenia do kasy. Obecnie trwa program pilotażowy nowego systemu płatności mobilnych, Orlen Pay. Stało się tak po kilku miesiącach po tym, jak niejasnych okolicznościach państwowy gigant zerwał współpracę z twórcami aplikacji JustDrive.

W testach Orlen Pay uczestniczą tylko pracownicy PKN Orlen. - Testy aplikacji Orlen Pay z udziałem pracowników spółki to kolejny etap procesu wdrażania płatności mobilnych, nad którym intensywnie pracujemy już od połowy 2016 r. – tłumaczy firma. W pierwszym etapie wdrażania mobilnych płatności uruchomiono system mFlota, który umożliwił płatności bezgotówkowe przy dystrybutorach pracownikom firm spedycyjnych, którzy mają specjalne karty.
Orlen Pay prawdopodobnie w trzecim kwartale 2018 roku
Firma informuje, że teraz przygotowuje się do udostępnienia tego rozwiązania również klientom indywidualnym. – Musimy to tak przeprowadzić, żeby zapewnić zgodność z przepisami prawa, np. w obszarze fiskalizacji transakcji. Najpewniej tę usługę wprowadzimy w trzecim kwartale 2018 roku – wyjaśnia PKN Orlen.
Takie rozwiązanie z pewnością przyspieszy i uprości obsługę płatności dla klientów, którzy przyjeżdżają na stację paliw tylko po paliwo albo tych, którzy wolą po opuszczeniu dystrybutora, bez pośpiechu, dokonać dalszych zakupów - w tym skorzystać z oferty gastronomicznej na stacji – tłumaczy Orlen.
Takie płatności będą możliwe po zainstalowaniu na smartfonie aplikacji, która obsługuje płatności mobilne i powiązaniu jej z kartą płatniczą.
Orlen Pay a JustDrive
Na stacjach Orlenu już działało podobne rozwiązanie. Była to aplikacjęa JustDrive firmy ITMAGINATION, z którą PKN Orlen podpisał umowę 31 sierpnia ubiegłego roku. Aplikacja JustDrive została udostępniona w tym roku, 1 lutego. Pozwalała na bezgotówkowy zakup paliwa na stacjach należących do PKN Orlen. Ale działała tylko przez dobę, potem Orlen odłączył ją od swojej infrastruktury, a następnie wypowiedział umowę.
Pod koniec kwietnia autorzy JustDrive poinformowali o całkowitym zakończeniu działania usługi. Dane użytkowników, w tym numery kart płatniczych, zostały usunięte z bazy. JustDrive stwierdził, że PKN Orlen postąpił wbrew postanowieniom umowy i bezpodstawnie ją wypowiedział. Orlen natomiast zarzucił JustDrive działanie w modelu biznesowym innym niż ustalony i schował się za argumentem o „ochronie interesów spółki”.